Panele ścienne drewniane – co to? Jak montować?


Drewniane panele ścienne to elegancki, ekologiczny i przyjazny akcent we wnętrzu. Do wyboru mamy drewno krajowe lub egzotyczne. Jeśli chodzi o kształty i wzory dostępne są proste i subtelne albo bardzo dekoracyjne i wyszukane. Panele drewniane doskonale ocieplają wnętrze.
Panele ścienne drewniane – charakterystyka i zastosowanie
Decydując się na panele ścienne z drewna, warto dobrze wybrać rodzaj okładziny do wnętrza oraz stylu, w jakim chcemy je urządzić. Nie wszystkie panele drewniane sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Jeśli chcemy ułożyć drewniane panele na ścianach w łazience lub kuchni, to należy wybrać modele odpowiednio zaimpregnowane lub zabezpieczyć je po ułożeniu na ścianie. W pomieszczeniach narażonych na wilgoć lepiej się sprawdzą panele z drewna egzotycznego. Niektóre gatunki drewna są miękkie i mało odporne, przez co mogą się szybko zniszczyć, więc warto zainwestować większą sumę i kupić droższe, ale lepszej jakości panele drewniane. Fabrycznie panele ścienne z drewna mogą być pokryte olejem, woskiem lub lakierem. Tak zabezpieczone drewno jest bardziej odporne na zabrudzenia oraz uszkodzenia.
W zależności od wybranych paneli montaż jest raczej łatwy i szybki, ale podłoże powinno być odpowiednio przygotowane i równe. Zdecydowana przewaga drewnianej okładziny jest taka, że drewno jest bardzo trwałe i pięknie się starzeje. Poza tym w każdym momencie możemy odświeżyć panele drewniane. Zamontowane na ścianach deski mogą być kilka razy szlifowane i malowane czy woskowane. Drewniane panele ścienne mają świetne właściwości izolacyjne: termiczne oraz dźwiękowe, a niektóre modele są tak zaprojektowane, że poprawiają akustykę wnętrza.

Panele ścienne pozwalają nam szybko zmienić wystrój wnętrza, ale z drewnem nie należy przesadzić. Jeżeli mamy drewnianą podłogę oraz meble, to dodatkowe drewno może przytłoczyć przestrzeń. Panele drewniane można montować na ścianach i suficie. W dużych pomieszczeniach sprawdzą się na większych powierzchniach i nawet w ciemnych barwach. Natomiast w małych wnętrzach lepiej będą wyglądały drewniane akcenty jak: fragment ściany, okładzina kominka czy ściana telewizyjna. Drewno jest przytulne, przyjemne w dotyku i optycznie ociepla wnętrze. Dostępne panele ścienne z drewna nadają się do aranżacji wnętrz nowoczesnych, loftowych, skandynawskich oraz rustykalnych czy klasycznych. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać konkretny wzór, kolor i fakturę.
Rodzaje paneli ściennych z drewna
Producenci oferują szeroką gamę paneli ściennych zrobionych z drewna, dostępne są okładziny z drewna rodzimego lub egzotycznego. Panele z drewna krajowego mogą być na przykład: dębowe, orzechowe, bukowe, jesionowe czy brzozowe. Natomiast egzotyczne gatunki, które są wykorzystywane do produkcji paneli ściennych, to: teak, merbau, jatoba, mahoń, wenge, zebrano, bambus, czy sono. Panele ścienne drewniane możemy podzielić na kilka grup:
- panele dekoracyjne,
- panele ryflowane,
- panele akustyczne,
- panele z desek,
- panele ażurowe,
- panele trójwymiarowe.
Drewniane panele ścienne swoimi kształtami mogą przypominać: plaster miodu, kwadratową mozaikę czy cegły. Świetnie wyglądają panele z cienkich krążków drzew lub desek z odzysku. Dostępne są deski małe lub duże i w zależności od montażu można osiągnąć inny efekt. Panele drewniane z desek mogą być ułożone: pionowo, poziomo, po skosie lub we wzór jodełki. Można zostawić naturalny odcień drewnianych paneli lub pomalować bejcą czy lakierem na dowolny kolor.

Drewniane panele ścienne – zalety i wady
Zalety:
- trwałość i wytrzymałość,
- właściwości izolacyjne,
- ekologiczny i szlachetny materiał,
- bogaty wybór kolorów i wzorów,
- zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami,
- prosty i szybki montaż,
- możliwość odnowienia.
Natomiast wady:
- raczej mała odporność na wilgoć,
- mogą przytłoczyć wnętrze,
- wymagają pielęgnacji i konserwacji,
- należy montować na równe i przygotowane powierzchnie,
- przeważnie wysokie ceny.