W jaki sposób zaplanować oświetlenie zewnętrzne na tarasie, podjeździe i wokół domu?
Oświetlenie zewnętrzne decyduje o komforcie poruszania się po całej posesji, ale i o bezpieczeństwie domowników – zarówno wtedy, gdy są oni obecni, jak i podczas ich nieobecności. Na wyborze lamp, które zagoszczą w przestrzeni zewnętrznej, jednak się nie kończy. W jaki sposób zaplanować i przygotować instalację zewnętrzną wraz z oświetleniem? Na co zwracać uwagę podczas wybierania lamp, które będą miały za zadanie rozświetlać wszystkie ścieżki, ale i wytyczone strefy w ogrodzie? Podpowiadamy!
Przygotowanie instalacji zewnętrznej – od czego zacząć?
Musimy mieć na uwadze, że instalacja elektryczna, do której podpinamy wybrane lampy zewnętrzne, wymaga odpowiedniego przygotowania. W końcu wiele jej elementów znajdzie się na posesji, bez żadnej osłony, co wymusza konieczność zabezpieczenia przed wpływem warunków zewnętrznych, w tym atmosferycznych.
Z tą kwestią wiąże się również wybór konkretnego typu oświetlenia. Mogą to być bowiem nie tylko tradycyjne lampy zewnętrzne, które do działania potrzebują podpięcia do źródła prądu. Do wyboru są również lampy solarne – ich praca opiera się dostępności światła słonecznego. Energia pobierana jest ze światła słonecznego za dnia, a gdy zapada zmrok lampy zostają automatycznie włączone, i tak pozostaje aż do poranka.
Lampy dostosowane do wymagań danej strefy
Kolejna rzecz, na którą bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę, to dopasowanie rodzaju lampy do wymogów strefy, w której ma się ona znaleźć. Przykładowo do podjazdu należy wybierać lampy najazdowe (dostępne np. w ofercie ze strony https://azzardo.com.pl/), które są odporne na nacisk, zalanie wodą oraz wnikanie zanieczyszczeń.
Przy ścieżkach najlepiej sprawdzą się słupki bądź latarenki, które powinny oferować jak najwyższy poziom IP (ze względu na nieustanne narażanie na działanie warunków zewnętrznych). Parametr IP informuje o odporności na wnikanie drobnych cząsteczek zanieczyszczeń oraz wilgoci.
Jeśli zaś dobieramy oświetlenie, które ma wprowadzić przyjazną atmosferę na zadaszonym tarasie, można liczyć na znacznie szerszą dostępność lamp. Te bowiem, które będą osłonięte przed warunkami pogodowymi, mogą być nieco bardziej rozbudowane, bez konieczności stosowania całkowitego osłonięcia źródła światła. Na dużym i zabudowanym tarasie dobrze poradzą sobie nawet te modele lamp, które wybieramy do domowych wnętrz.
Energooszczędność – nie tylko technologia LED
Weźmy pod uwagę, że im więcej źródeł światła, tym większe zużycie prądu, co oznacza konieczność zastosowania energooszczędnych rozwiązań, takich jak LED-owe oświetlenie. Z tego względu tak ważne jest pierwotne planowanie, gdzie i jakie źródła światła mają się znaleźć. Chodzi o to, aby dostosować ich liczbę, a nie przedobrzyć – za duża ilość punktów świetlnych wcale nie przyniesie dobrego efektu wizualnego ani też lepszego oświetlenia przestrzeni, za to wpłynie na znaczące podniesienie rachunków za prąd.
Energooszczędne rozwiązania nie bez znaczenia pozostają oczywiście dla środowiska. Zanim zatem dobierzemy oświetlenie zewnętrzne, postawimy na określony styl czy barwę światła, przemyślmy liczbę punktów świetlnych, ich umiejscowienie, a także dostosowanie elektrycznej instalacji zewnętrznej.