Planowanie oświetlenia w domu i na zewnątrz - jak zrobić to dobrze?
Oświetlenie to jeden z pierwszych elementów, o którym trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu, a także przygotowywania terenu zewnętrznego. Nie obejdzie się bowiem bez dostosowania instalacji elektrycznej, rozplanowania, w których miejscach znajdą się włączniki, gniazdka elektryczne i inne elementy wchodzące w skład całej instalacji. Jak zatem dobrze zaplanować, gdzie i jakie lampy znajdą swoje stałe miejsce? Jak sobie poradzić na etapie remontu lub budowy, gdy oświetlenie już jest niezbędne, ale jeszcze nie wiemy, jakie modele lamp na stałe zagoszczą w wybranych miejscach? Podpowiadamy!
Sposób oświetlenia poszczególnych wnętrz i stref zewnętrznych
W pierwszej kolejności przemyślmy, które miejsca, pomieszczenia, przestrzenie i strefy wymagają oświetlenia, jakiego i w jaki sposób działającego. Wewnątrz domu oczywiście postawimy na lampy, które działają przy podłączeniu do źródła prądu. Na zewnątrz jednak możemy zdecydować się na oświetlenie solarne, które do pracy wymaga jedynie światła słonecznego.
W domu są miejsca, które determinują, jakie parametry musi zaoferować wybrane oświetlenie. Mowa chociażby o łazience – tu bowiem panuje większe ryzyko zachlapania wodą. W kuchni zaś mamy do czynienia z tłustymi oparami, źródłem ognia, ale i wyższą temperaturą. Z takimi warunkami muszą sobie poradzić wybierane lampy. Za to na zewnątrz oświetlenie narażone jest na nieustanne działanie warunków pogodowych. Dodatkowo lampy, które znajdą się w podjeździe do garażu, w schodach czy pośród ścieżek, muszą być odporne na duży nacisk, a do tego na zalanie wodą. Przemyślenie, przynajmniej wstępnie, co i gdzie ma znaleźć swoje miejsce, to klucz do zaplanowania dopasowanej instalacji elektrycznej.
Oświetlenie na etapie remontu czy budowy
Jeszcze budujemy lub remontujemy poszczególne pomieszczenia, jeszcze nie urządzamy i nie wykańczamy ich, ale już potrzebujemy oświetlenia. Nie chcemy jednak wydawać dużych pieniędzy na lampy, skoro nie do końca wiemy, jaką aranżacją przyjmiemy i co będzie pasować do danego wnętrza. Jak temu zaradzić?
Postawmy na niedrogie, proste w montażu i praktyczne lampy papierowe, które dostaniemy nawet w dużych marketach z działem oświetleniowym. Pozwolą nam one komfortowo i z zachowaniem bezpieczeństwa przeprowadzać prace w poszczególnych wnętrzach, a gdy będziemy na etapie wykończenia i aranżowania pomieszczeń, bez problemu zamienimy ja na oświetlenie docelowe, np. ciekawe modele lamp ze strony https://lightplus.pl/. Może się również zdarzyć, że właśnie te papierowe staną się inspiracją i zapoczątkują pomysł na wystrój wybranego wnętrza.
Smart rozwiązania – nie tylko praktyczne, ale i oszczędne
Przemyślmy jeszcze jedną kwestię, a mianowicie zastosowanie smart produktów z kategorii oświetlenia. Nasz dom nie musi być wznoszony w technologii inteligentnej, aby zastosować smart żarówki czy lampy. Są one aktualnie powszechnie dostępne i w coraz atrakcyjniejszych cenach. Doceniamy je za możliwość wygodnego sterowania oświetleniem, jego parametrami, co pozwala na oszczędności. Co więcej, to również okazja do tego, aby sposób oświetlenia wnętrza dopasować do tego, jaka w danej chwili ma w nim panować atmosfera – ze smart produktami dopasujemy barwę światła, jego natężenie, a także zaprojektujemy sceny świetlne.
Zanim zdecydujemy się na lampy, które na długo zagoszczą w domowych wnętrzach oraz wokół domu, przebrnijmy przez etapy planowania i wdrażania. Dzięki temu docelowe oświetlenie zadowoli nas nie tylko pod względem estetyki.