Luksusowe rezydencje - integracja nowoczesnych technologii i automatyzacji domowej w projektowaniu

Rezydencje to wyjątkowo luksusowe i ekskluzywne domy jednorodzinne. Ich cechą charakterystyczną jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów i duża powierzchnia użytkowa, a także obecność wielu dodatkowych pomieszczeń. Rezydencje coraz wcześniej integrują w sobie również inne rozwiązania, takie jak nowoczesne technologie i elementy zaawansowanej technologicznie automatyzacji domowej.
Technologie energooszczędne
Budowa rezydencji coraz częściej nastawiona jest na wysoką energooszczędność takich domów. Ich eksploatacja powinna się wiązać z jak najniższym zużyciem energii, co wynika z coraz wyższych kosztów utrzymania. Nie bez znaczenia pozostaje wykorzystanie źródeł odnawialnych, pozwalających na uporanie się z ograniczonymi zasobami. Nowoczesne rezydencje bazują na zaawansowanych systemach, takich jak pompy ciepła i inne niskoemisyjne instalacje grzewcze, układy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, energooszczędne klimatyzatory czy gruntowe wymienniki ciepła. Nie bez znaczenia pozostają różne urządzenia, które automatyzują obsługę oświetlenia. Rezydencje coraz częściej powstają na bazie prostej i minimalistycznej bryły, co dodatkowo redukuje utraty ciepła. Domy takie ocieplane są wydajnymi materiałami izolacyjnymi, a także cechują się podwyższonym standardem stolarki okienno-drzwiowej i bardzo dobrą charakterystyką energetyczną.
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła znacząco ograniczają zużycie energii pierwotnej, a współczesne rezydencje powszechnie korzystają z różnych wydajnych systemów tego typu. Dotyczy to chociażby instalacji fotowoltaicznych, które produkują prąd z energii słonecznej. Innym rozwiązaniem są turbiny wiatrowe, pozwalające na wytworzenie prądu z energii wietrznej. Pompa ciepła pozyskuje natomiast energię cieplną z wody, gruntu czy powietrza. Do pracy wymaga określonej ilości energii elektrycznej, jednak może ona pochodzić właśnie z przydomowej elektrowni wiatrowej czy instalacji fotowoltaicznej. W ten sposób można ogrzać całą rezydencję niemal za darmo, z pominięciem kosztów na ewentualne przeglądy i naprawy urządzeń. Projekty rezydencji bazujących na innowacyjnych technologiach tego typu przygotowuje firma New-House, która udziela również kompleksowego wsparcia w całym procesie realizacji inwestycji budowlanej.
Automatyka i technologie inteligentne
W nowoczesnych rezydencjach bardzo dobrze sprawdzają się elementy automatyki budynkowej, które stanowią ważny element systemu domu inteligentnego. Rozwiązania zgodne z koncepcją smart home przyspieszają, usprawniają i ułatwiają realizację wielu procesów, co podnosi komfort domowników, ogranicza zużycie energii i poprawia bezpieczeństwo obiektu. Do najpopularniejszych funkcji domu inteligentnego należy automatyczne gaszenie i zapalanie oświetlenia, a także otwieranie bramy garażowej, okien i drzwi. Technologie te automatyzują też pracę instalacji grzewczej, wentylacji i klimatyzacji, a ponadto optymalizują szereg procesów związanych ze zużyciem energii. Na uwagę zasługują również innowacyjne systemy alarmowe, które bazują na specjalistycznych czujnikach oraz zaawansowanym monitoringu.
Przyjazność dla środowiska naturalnego
Współczesne rezydencje mogą być bardzo przyjazne dla środowiska naturalnego, co wynika z zastosowania różnych rozwiązań ekologicznych. W dużej mierze poprawiają one charakterystyczną budynku, ograniczając emisję dwutlenku węgla oraz redukując ilość zanieczyszczeń. Rezydencja staje się bardziej ekologiczna chociażby dzięki zbiornikom retencyjnym, przeznaczonym do gromadzenia wody deszczowej. Przydatnym rozwiązaniem jest uwzględnienie w projekcie innowacyjnego systemu nawadniającego ogród, przystosowanego do działania przy ograniczonym zużyciu wody. Warto też pomyśleć o recyrkulacji z ponownym wykorzystaniem wody już zużytej, która przyda się do celów sanitarnych czy podlewania ogrodu. W wielu budynkach tego typu sprawdzi się też budowa kompostowników, przyczyniających się do lepszego i bardziej efektywnego wykorzystania odpadów organicznych.