Ogród zimowy - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Ogród zimowy może być dobudówką domu lub oddzielną konstrukcją. Posłuży sezonowo bądź całorocznie, w zależności od potrzeb domowników. Niezależnie jednak o charakteru tej konstrukcji, znajdzie się tu miejsce dla roślin, które potrzebują odpowiednich warunków, aby przetrwać okres jesienno-zimowy. W ogrodzie zimowym można stworzyć dodatkową przestrzeń do wspólnego odpoczynku, która zostaje uzupełniona o krajobraz żywej roślinności. Wypoczynek w takim miejscu to marzenie każdego z nas! Jak jednak stworzyć ogród zimowy? Na jaką konstrukcję się zdecydować i czy niezbędne jest pozwolenie na budowę? O tym w niniejszym artykule.
Ogród zimowy – z pozwoleniem na budowę czy bez?
Ogród zimowy nierzadko stanowi dobudówkę domu. Planujemy go jako zabudową tarasu, co oznacza mniejsze koszty, bo wymaga jedynie stworzenia szklanych ścian i sufitu. Można jednak zdecydować się na całoroczny ogród zimowy, który będzie stanowił oddzielną konstrukcję, choć znajdzie swoje miejsce w ogrodzie.
Na budowę ogrodu zimowego nie potrzeba zezwolenia, o ile będzie to konstrukcja o powierzchni maksymalnie 35 metrów kwadratowych. Ponadto możliwe jest stworzenie więcej niż jednego takiego obiektu – należy jedynie pamiętać, aby na każde 500 metrów kwadratowych działki przypadało nie więcej niż dwa ogrody zimowe.
Sezonowy czy całoroczny?
Sezonowy ogród zimowy to najczęściej konstrukcja tworzona na bazie tarasu, który już przylega do domu. Staje się on niejako przedłużeniem salonu, skąd wychodzi się wprost do ogrodu. Zazwyczaj nie montuje się dodatkowego ogrzewanie czy klimatyzacji, ale wciąż można stworzyć odpowiednie warunki dla wielu roślin, które na zewnątrz nie przetrwałyby w okresie jesienno-zimowym.
Sezonowy ogród zimowy nada się do odpoczynku, ale i nauki czy pracy. Polubimy go za atmosferę w nim panującą i komfortowy relaks dla całej rodziny. Potrzebujemy jedynie wygodnych mebli, wybranych np. z oferty dostępnej na stronie https://bazkar.pl/, ciepłych koców i miękkich poduszek, a także dekoracji, które będą podkreślały atmosferę aktualnej pory roku.
Całoroczny ogród zimowy to zaś propozycja dla domowników, którzy stawiają na egzotyczne rośliny, wymagające zapewnienia im przede wszystkim ciepła i nasłonecznienia przez cały rok. Te oddzielne konstrukcje zwykle dodatkowo posiadają ogrzewanie. Tu również można znaleźć miejsce na meble, dekoracje i inne elementy wyposażenia, które pozwolą na wypoczynek w samym sercu ogrodu, o dowolnej porze roku.
Oświetlenie w ogrodzie zimowym
Niezależnie od tego, czy stawiamy na sezonowy ogród zimowy, czy na konstrukcję całoroczną, nie możemy zapomnieć o oświetleniu tej przestrzeni. Jeśli szukamy produktów oświetleniowych do ogrodu zimowego, który stanowi przedłużenie salonu, uwzględnijmy, jakie lampy zostały zastosowane w przyległym pomieszczeniu. Postawmy na spójną aranżację, oświetlenie strefowe i lampy, które będą nie tylko praktyczne, lecz również stylem i sposobem użytkowania dostosowane do potrzeb zimowego ogrodu.
W konstrukcji zewnętrznej całorocznej zadbajmy o rozświetlenie całej przestrzeni, aby móc z niej swobodnie korzystać wraz z pozostałymi domownikami i ich gośćmi. Weźmy także pod uwagę, jakiego światła potrzebują poszczególne gatunki roślin, które będą tu przez cały czas.
Ile kosztuje ogród zimowy?
Koszt stworzenia ogrodu zimowego zależy od wielu czynników. Wpływa na to rodzaj konstrukcji, zastosowane ogrzewanie lub jego brak, konieczność wykonania fundamentów, wybrane materiały czy wyposażenie, choć nie tylko. Przygotujmy się jednak na wydatek rzędu co najmniej kilkunastu tysięcy złotych za najprostsze rozwiązania. Im więcej przeznaczymy na tę budowę, tym większe pole do popisu.