Chemia budowlana


Czym jest chemia budowlana i jak ją rozróżnić? Jakie produkty wchodzą w skład chemii budowlanej? Z poniższego artykułu dowiemy się, z jakimi produktami możemy mieć styczność na polskim rynku budowlanym oraz jak właściwie dobierać materiały do naszych potrzeb.
Kategoryzacja produktów wchodzących w skład chemii budowlanej
Chemia budowlana dzieli się na trzy główne kategorie. Są to:
- I – mieszanki suche,
- II – mieszanki gotowe,
- III – materiały powłokowe.
Kategoria I zawiera wszelakie sypkie zaprawy takie jak tynki (gipsowy, cementowo-wapienny), gipsy (budowlany, szpachlowy), kleje (np.: do płytek), gładzie szpachlowe, a także fugi, włókna sypkie do zapraw czy pigmenty.
W kategorii II mieszczą się różnorodne tynki dekoracyjne, silikony, okładziny, akryle i gładzie akrylowe, kleje (precyzyjne, specjalistyczne, monterskie), kity, pianki (uszczelniające i montażowe).
Z kolei kategoria III obejmuje przede wszystkim farby, lakiery, grunty, farby gruntujące czy rozpuszczalniki.
Jak wybrać właściwą chemię budowlaną?
Dobór chemii budowlanej uzależniony jest od naszych potrzeb oraz od tego, czym w danym momencie będziemy się zajmować podczas budowy od podstaw konkretnego budynku lub w czasie remontu już istniejącego lokum.

Jeżeli jesteśmy na etapie stawiania murów, np.: domu, to będziemy się zastanawiać nad tym, jakiej zaprawy użyć, czy ma być szybko- czy wolnoschnąca, czy będzie ona stosowana do zwykłego pustaka, a może zastąpi ją klej do cegły chemicznej typu ytong lub do pustaka komórkowego.
Jeżeli natomiast zajmujemy się wykończeniem wnętrz, wówczas z pewnością będziemy sięgać po kleje do płytek, paneli lub wykładzin. Zastanawiać nas będzie, czy w pomieszczeniach niedogrzewanych (jak choćby garaż) lepiej jest użyć kleju zwykłego, a może mrozoodpornego?
Bardzo ważną kwestią w doborze konkretnej chemii budowlanej podczas jej zakupu jest czytanie ulotek i opisów jej stosowania. Wymienione są tam konkretne właściwości takie jak czas schnięcia, elastyczność oraz wydajność, np.: w metrach kwadratowych, a także podłoża i materiały, na które należy ją stosować. Użycie chemii niezgodnie z jej zastosowaniem może doprowadzić do uszkodzeń niektórych materiałów, co więcej, może okazać się ona zupełnie nieprzydatna, co spowoduje zmarnowanie materiału oraz wygeneruje niepotrzebne koszty w czasie remontu.
Jeżeli czegoś nie jesteśmy pewni, to zawsze możemy sięgnąć po opinię osób specjalizujących się w danym dziale asortymentu w sklepie, w którym zamierzamy dokonać zakupu.