Farba gruntująca

4.0 Opinie (1)

Farby gruntujące stanowią ciekawą alternatywę dla typowych produktów gruntujących. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie konkretnego podłoża pod ostateczne jego wykończenie innym rodzajem farby.

Zastosowanie farby gruntującej

Sama farba gruntująca, pomimo tego, że przeważnie pozostawia po sobie wybieloną strukturę podłoża, nie powinna być stosowana jako ostateczne wykończenie pomieszczenia. Poza wybieleniem ściany lub sufitu, co stanowi bardzo dobrą bazę do nakładania koloru, farby gruntujące dodatkowo zmniejszają chłonność tynków itp. Dodatkowo mogą pochwalić się wysoką wydajnością, gdyż jeden litr starcza przeważnie na wymalowanie około 8-12 m2, przy średniej cenie rzędu 60 zł za 10 litrów farby.

W tym miejscu można zadać sobie pytanie, czy przy takiej wydajności i dość atrakcyjnej cenie jest sens inwestować pieniądze w tradycyjny grunt? Rzeczywiście, dzisiejsze farby gruntujące w wielu przypadkach skutecznie zastępują tradycyjne grunty. Jednak należy mieć świadomość, że w dalszym ciągu jest to jedynie farba z domieszką mikroelementów gruntujących (głównie żywic), co może nie być całkowicie skuteczne przy podłożach trudnych do wykończenia.

Natomiast grunty klasyczne to preparaty składające się tylko i wyłącznie z materiałów odpowiadających za utwardzenie, wzmocnienie lub zmniejszające chłonność konkretnego podłoża.

Dlatego jeżeli mamy do wykonania jedynie niewielki i prosty remont, to śmiało możemy sięgnąć po farbę gruntującą.

Farba gruntująca, źródło: Shutterstock

Rodzaje farb grutujących

Farby gruntujące występują przeważnie w postaci bardziej rozwodnionej (emulsja) lub w formie farby tradycyjnej. Wyróżnia się głównie dwa rodzaje farb gruntujących:

1) podkładowe ścienne – zachowują białą kolorystykę, co wpływa na dobre krycie docelowego koloru. Możemy je podzielić na farby:

  • lateksowe – nadają się do niemal każdego podłoża (tynku gipsowego i tradycyjnego, karton-gipsu itp.). Nie ma również przeszkód do malowania nimi po drewnie, produktach drewnopodobnych oraz po tapetach;
  • akrylowe – stosowane głownie do podłoży cementowych, jednak wykazują się najlepszą przyczepnością dla innych materiałów dekoracyjnych;

2) podkładowe do stali – mają dwa zastosowania, jedno jako podkład dla innych materiałów dekoracyjnych, drugie jako bariera ochronna przed wilgocią, która zapobiega korozji metalu.

Opinie o Farba gruntująca - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

47 + = 51

Podobne