Kit budowlany

4.0 Opinie (1)

Kity budowlane to nieodzowne masy plastyczne służące do wypełniania wolnych przestrzeni i uszczelniania nieruchomych połączeń o dużym luzie lub przy niedokładnym przyleganiu powierzchni do siebie. Z tekstu dowiemy się, jakie występują rodzaje kitów i do czego można je stosować.

Kity budowlane – podstawowe informacje

Kity budowlane są świetnymi materiałami nie tylko wypełniającymi, ale również uszczelniającymi. Dzięki swojej plastyczności można nimi wypełniać bardzo szerokie i głębokie szczeliny w materiałach takich jak drewno, szkło, czy metal. Większość kitów utwardza się poprzez stały kontakt z powietrzem, jednak istnieją również kity, które pomimo działania czynników zewnętrznych cały czas zachowują swoje plastyczne właściwości.

Rodzaje kitów budowlanych i ich zastosowanie

Głównym sposobem na skategoryzowanie kitów jest podzielenie ich zgodnie z ich przeznaczeniem. Wyróżnia się następujące rodzaje kitów:

Kit szklarski – podstawowy element przy szkleniu okien. Głównymi składnikami są pokost lniany i kreda. Dobry kit szklarski nie powinien kruszyć się i pękać po wyschnięciu.

Kit miniowy – drugi w kolejności najbardziej popularny kit. Od kitu szklarskiego wyróżnia go około dwudziestoprocentowa domieszka minii ołowianej. Posiada zastosowanie przy uszczelnianiu szyb w ramach metalowych, przy uszczelnianiu żelaznych rynien lub przy szkleniu okien w żelaznych ramach.

Kit budowlany, źródło: Shutterstock

Kit olejowy – wysoce odporny na wodę. Jest mieszaniną gaszonego proszku wapiennego (CaOH2), miałkiej mączki ceglanej, szkła sproszkowanego i oleju lnianego. Służy do zabezpieczania szczelin przed dostawaniem się wody.

Kit kamieniarski – służy do sklejania płyt, okładzin kamiennych, zalewania szczelin i uszkodzeń w kamieniach. Otrzymywany jest z gipsu, bieli cynkowej, kalafonii, wosku, szelaku i odpowiedniego barwnika.

Kit ogniotrwały – kit zabezpieczający różnorodne wąskie szczeliny w przejściach przeciwpożarowych. Bardzo odporny na wysokie temperatury. Otrzymuje się go z połączenia bieli cynkowej i boraksu sproszkowanego ze szkłem wodnym.

Kit pokostowy – wyróżniamy dwa rodzaje: do drewna oraz odporny na papę. Pierwszy z powodzeniem służy przy stolarce, np. meblowej, natomiast drugi przy pracach uszczelniających takich jak pokrycia dachowe itp. Pomimo częściowej zbieżności nazw znacznie różnią się ogólnym składem chemicznym.

Kit piecowy - jest to mieszanina szpatu ciężkiego (barytu) z kredą, kaolinem i szkłem wodnym. Wysoce odporny na temperaturę. Służy głównie do uszczelniania pieców kaflowych.

Kit asfaltowy - służy do sklejania metali, szkła, kamieni, drewna, papy oraz innych materiałów.

Prócz wyżej wymienionych rodzajów kitów istnieją również kity wykonywane na specjalne zamówienia, które mogą być przygotowywane w zakładach lub na miejscu ostatecznego przeznaczenia. Ich skład oraz zastosowanie jest uzależnione bezpośrednio od potrzeb odbiorcy.

Opinie o Kit budowlany - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 1

Podobne