Klej do płytek


Płytki są bardzo popularną okładziną, jednak żeby długo nam służyły, warto wybrać odpowiedni klej do ich montażu. W ofercie jest bogaty wybór spoin, które sprawdzą się wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Rodzaj kleju należy dobrać do materiału, z jakiego są zrobione płytki, a także podłoża, na którym będą układane.
Kleje do płytek – na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Na rynku mamy wiele rodzajów klejów do płytek, bez problemu znajdziemy odpowiednią spoinę do: gresu, terakoty, kamienia, mozaiki, ceramiki czy szklanych płytek. Przed zakupem należy sprawdzić parametry kleju, ponieważ odpowiedni wybór zapewni nam dobre ułożenie płytek i świetną przyczepność. Jeśli zaprawa klejowa będzie źle wybrana, to po czasie płytki mogą pękać lub odpadać. Dlatego lepiej zapoznać się z właściwościami kleju lub poradzić się fachowca czy sprzedawcy. Na opakowaniach kleju do płytek podane są symbole, które określają elastyczność, przyczepność oraz czas wiązania.

Wybierając klej do płytek, możemy zdecydować się na zaprawę, którą należy przygotować przed montażem lub gotową mieszankę. Oprócz tego producenci oferują kleje do płytek z dodatkowymi właściwościami. Dostępne są na przykład spoiwa do: trudnych podłoży, kuchni i łazienki, płytek dekoracyjnych, czy płytek mrozoodpornych. W ofertach sklepów dostępne są także kleje dedykowane na podłogi z ogrzewaniem. Są też kleje samorozpływne, które pomagają wypoziomować podłogę oraz świetnie nadają się do płytek wielkoformatowych, a także na zewnątrz.
Rodzaje klejów do płytek
Ze względu na skład kleje do płytek można podzielić na:
- cementowe (symbol C) – najbardziej popularne. Do wyboru mamy cement szary lub biały, pierwszy sprawdzi się do terakoty, mozaiki czy glazury, a drugi do kamiennych okładzin. Kleje cementowe należy wcześniej przygotować;
- żywiczne (symbol R) – są wodoszczelne, przyczepne oraz elastyczne. Kleje na bazie żywicy posiadają świetne parametry przy stosunkowo niskiej cenie. Ich uniwersalność pozwala układać różne materiały na nawet trudnych podłożach;
- dyspersyjne (symbol D) – ten rodzaj spoiwa jest elastyczny i idealnie sprawdzi się przy montażu płytek na ścianach. Niestety takie kleje mają niską odporność na wilgoć, więc nie są zalecane do łazienek czy kuchni. Kleje dyspersyjne są gotowe do użytku.

Co oznaczają symbole na opakowaniach klejów do płytek?
Na każdym opakowaniu płytek znajdziemy kombinację oznaczeń, które określają parametry danej spoiny. Warto zapoznać się z nimi przed zakupem kleju. Poszczególne symbole oznaczają:
- 1 – klej o normalnym czasie wiązania,
- 2 – klej o szybszym albo dłuższym czasie wiązania, może też posiadać inne właściwości,
- E – klej o wydłużonym czasie otwartym, czyli można korygować położenie płytek po ich zamontowaniu,
- F – klej do terakoty szybkowiążący,
- T – klej o zmniejszonym spływie, zlecany do płytek montowanych na ścianach,
- S1 – klej odkształcalny, nadaje się na zewnątrz oraz w miejscach podatnych na naprężenia,
- S2 – klej wysoko odkształcalny, sprawdzi się na przykład na dużych tarasach. Jest odporny na duże naprężenia.
Dzięki tym oznaczeniom możemy szybko sprawdzić i porównać różne kleje, wybierając odpowiedni rodzaj. Oprócz tego warto sprawdzić, czy parametry zaprawy klejowej odpowiadają jej cenie.