Silikon octowy


Silikon octowy to środek o właściwościach uszczelniających i łączących, wyróżniający się charakterystycznym zapachem octu. Jest bardzo odporny na działanie wysokiej temperatury. Odznacza się dużą przyczepnością do wielu rodzajów podłoży i ma bardzo szerokie zastosowanie. Warto więc wiedzieć, do czego może być wykorzystywany.
Co to jest silikon octowy?
Silikon octowy (kwaśny, octanowy) to jeden z dwóch podstawowych rodzajów silikonów – ze względu na sposób utwardzania masy silikony dzielą się bowiem na dwie grupy: neutralne i octowe.
Ten rodzaj silikonu wyróżnia charakterystyczna woń octu wyczuwalna podczas aplikacji i wiązania (dzieje się tak dlatego, że produktem reakcji jest kwas octowy). Jest bardzo odporny na wysoką temperaturę oraz działanie wilgoci. Odznacza się krótkim czasem schnięcia i wiązania, a także wysoką przyczepnością do wielu rodzajów powierzchni.
Do silikonów kwaśnych zalicza się silikony sanitarne, wysokotemperaturowe, uniwersalne oraz szklarskie.

Zastosowanie silikonu octowego
Silikon octowy ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go do szkła, drewna oraz ceramiki. Może być stosowany w kuchni, łazience, pralni i innych pomieszczeniach narażonych na stały kontakt z wilgocią z uwagi na wysoką odporność na jej działanie. Ma jednak słabą przyczepność do niektórych tworzyw sztucznych (np. PVC).
O ile silikony octowe mają bardzo szerokie zastosowanie, o tyle i w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia w ich wykorzystaniu. Środki te wchodzą bowiem w reakcje z materiałami o odczynie zasadowym (np. wapnem), dlatego nie nadają się do stosowania ze wszystkimi rodzajami powierzchni. Nie powinno wykorzystywać się ich do tynków i betonu, a także niektórych rodzajów metalu (np. mosiądzu), mogą powodować korozję oraz przebarwienia kamienia naturalnego.
Ile kosztuje silikon octowy?
Ceny silikonu octowego są bardzo zróżnicowane w zależności od rodzaju środka, jego przeznaczenia oraz producenta. Ceny zaczynają się od 10 złotych za opakowanie. Średnia cena silikonu octowego to natomiast 20-30 złotych. Środek dostępny jest zwykle w opakowaniach o pojemności około 300 ml.