Panele podłogowe drewniane


Kiedy chcemy łatwo i szybko położyć nową podłogę, która będzie świetnie wyglądała, możemy wybrać panele drewniane. Do złudzenia przypominają podłogi z drewna, ale są bardziej wytrzymałe i tańsze. Producenci oferują coraz ładniejsze i lepsze panele drewniane, więc na pewno znajdziemy odpowiedni model do każdego wnętrza.
Panele drewniane – tańsza i wytrzymała alternatywa drewnianej podłogi
Panele drewniane składają się z trzech warstw, ale to wierzchnia powłoka klasyfikuje panele jako drewniane. Panele imitują podłogę drewnianą, a przy okazji mają lepsze parametry, są bardziej wytrzymałe i odporne. Niestety nie można ich cyklinować ani odświeżyć. Jeśli panele drewniane się zniszczą, to możemy wymienić uszkodzone elementy lub całą podłogę. Dużym plusem paneli drewnianych jest szybki i prosty montaż, poza tym można je układać na prawie każdym podłożu. Pod panelami układa się maty lub płyty, jako podkład, który pełni funkcję wyciszenia i wyrównania podłoża. Panele montuje się na pióro i wpust lub zatrzask, a po ich ułożeniu nie wymagają cyklinowania, lakierowania czy olejowania, są od razu gotowe do użytku.
Warto wybrać panele drewniane dobrej jakości, wtedy mamy pewność, że będą odporne na ścieranie, uszkodzenia czy zaplamienia. Dobre panele nie powinny blaknąć ani zmieniać koloru. Niektóre modele mają specjalnie zabezpieczone boki lub posiadają gumowe uszczelki, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć. Przy zakupie należy sprawdzić na opakowaniu wszystkie parametry, żeby upewnić się, że wybrane panele spełniają nasze wymagania i sprawdzą się w konkretnym pomieszczeniu. Pielęgnacja paneli drewnianych jest łatwa, nie wymagają żadnej specjalnej konserwacji.

Podłoga z paneli drewnianych nie jest antystatyczna, powierzchnia elektryzuje się i przyciąga kurz i brud. Poza tym w przypadku rozlania wody należy jak najszybciej wytrzeć panele do sucha. Ponieważ większość modeli drewnianych mocno chłonie wilgoć i mogą pojawić się wybrzuszenia. Minusem paneli drewnianych jest niska izolacja akustyczna, podłoga jest głośna, a dźwięki są przenoszone piętro niżej.
Panele drewniane – rodzaje
Do wyboru mamy wiele wariantów paneli drewnianych, wierzchnia warstwa może być wyprodukowana z drewna rodzimego lub egzotycznego. Dzięki temu mamy szeroką gamę kolorów i wzorów, więc bez problemu znajdziemy odpowiednie panele drewniane do każdego wnętrza i stylu. Niektóre modele są specjalnie szczotkowane, wybielane czy brudzone, żeby nadać im charakter postarzanej podłogi.
Panele drewniane posiadają powłokę ochronną, dzięki której podłoga jest błyszcząca, matowa lub półmatowa. Panele drewniane mogą być zabezpieczone na kilka sposobów, między innymi:
- olejem,
- woskiem,
- lakierem,
- winylem.

Panele drewniane – zalety i wady
Panele drewniane charakteryzują się wieloma zaletami, do których należą:
- łatwy i szybki montaż,
- gotowość do użycia po ułożeniu,
- uniwersalność - nadają się na każde podłoże,
- brak potrzeby konserwacji,
- łatwość czyszczenia,
- możliwość stosowania przy ogrzewaniu podłogowym,
- szeroki wybór kolorów i wzorów,
- ceny niższe niż litego drewna.
Wady:
- nie są antystatyczne,
- niska izolacja akustyczna,
- nie są odporne na wilgoć,
- nie można ich odnawiać.