Deski podłogowe
4.0 Opinie (1)
Podłoga z drewnianych desek jest piękna, przyjemna w dotyku i ekologiczna. Deski podłogowe produkuje się z różnych gatunków drzew - mogą być egzotyczne lub krajowe. Sprawdzą się we wszystkich aranżacjach wnętrz.
Deski podłogowe – charakterystyka i zastosowanie
Deski podłogowe to dobrze znana i tradycyjna okładzina, która ma zastosowanie we wnętrzach już od dawna. Lite drewno jest pięknym i luksusowym materiałem, ale również wymagającym. Jeśli chcemy mieć podłogę z drewnianych desek, najważniejszy jest odpowiedni dobór gatunku drewna oraz jego zabezpieczenie. Wszystko zależy, w jakim pomieszczeniu chcemy zamontować deski podłogowe. Jeżeli podłoga będzie narażona na uszkodzenia czy wilgoć, jak na przykład w przedpokoju, kuchni czy łazience, to lepiej wybrać odporne drewno egzotyczne. W sypialni, salonie czy pokoju dziecka sprawdzą się także rodzime gatunki drzew. Montaż desek podłogowych można przeprowadzić na dwa różne sposoby, w zależności od preferencji oraz podłoża. Do wyboru mamy montaż na legarach lub klejenie desek do podłoża. Układanie drewnianych desek podłogowych lepiej zostawić fachowcom, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że będzie dobrze zamontowana i trwała.
Podłoga z desek podłogowych jest antystatyczna, w związku z czym ich powierzchnia nie elektryzuje się, nie przyciąga kurzu, roztoczy ani brudu. Jest bezpieczna nawet dla alergików oraz dzieci, to naturalny i ekologiczny materiał. Podłogę z desek można odnawiać i nawet po wielu latach będzie wyglądała dobrze. Drewno z czasem zmienia kolor i może się niszczyć, ale pomimo tego podłoga będzie atrakcyjna, po prostu zyska charakterystyczny sznyt. Podłogę drewnianę należy zabezpieczyć - do tego celu używa się oleju, wosku lub lakieru. Pielęgnację dostosowuje się do rodzaju zabezpieczenia.
Rodzaje desek podłogowych oraz ich wykończenie
Deski podłogowe mogą być zrobione z różnych rodzajów drewna. Jeśli chodzi o drewno rodzime, to możemy je podzielić na dwie grupy:
- liściaste – tu znajdziemy deski: dębowe, bukowe, jesionowe lub brzozowe,
- iglaste – dostępne są deski modrzewiowe, sosnowe czy świerkowe.
Natomiast drzewa egzotyczne, z których mogą być produkowane deski podłogowe, to między innymi:
- merbau,
- teak,
- palisander,
- wenge,
- iroko,
- jatoba,
- bambus.
Oprócz tego deski podłogowe mogą mieć różne wykończenie: błyszczące, półmatowe lub matowe.
Deski podłogowe – zalety i wady
Zalety:
- możliwość odnawiania,
- naturalny i elegancki materiał,
- są antystatyczne i przepuszczalne,
- izolacja termiczna oraz akustyczna,
- szeroki wybór kolorów i wzorów,
- pięknie się starzeją,
- pasują do wszystkich stylów.
Natomiast wady:
- wysoka cena,
- nie są odporne na wilgoć,
- wymagają regularnej pielęgnacji i konserwacji.