Adaptacja poddasza – projekt, cena, porady


Adaptacja poddasza to świetny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej domu. Zagospodarowanie strychu wymaga zwykle jednak podjęcia rozmaitych działań. Nie bez znaczenia pod tym względem pozostają także koszty i dopełnienie koniecznych formalności. Warto więc dowiedzieć się, co należy zrobić, żeby przystosować dostępną przestrzeń. Poniżej podpowiadamy również, na jaki wydatek trzeba się przygotować.
Adaptacja poddasza projekt – to podstawa
Adaptacja poddasza to inaczej przystosowanie poddasza nieużytkowego do celów mieszkaniowych, co wymaga spełnienia kilku ważnych warunków i wykonania określonego zakresu prac.
Kluczowym warunkiem jest odpowiednia wysokość pomieszczenia. Ta musi zaś wynosić co najmniej 2,2 metra. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który decyduje o możliwości takiego przekształcenia. W pewnych okolicznościach zbyt niski dach można natomiast podwyższyć.
Mówi o tym wszystkim wprost prawo budowlane. Obowiązujące przepisy wymagają przy tym zmiany sposobu użytkowania obiektu. To z kolei pociąga za sobą konieczność zgłoszenia zamiaru takiej zmiany lub uzyskania pozwolenia na budowę. W drugim przypadku należy udać się do odpowiedniego urzędu z wnioskiem, do którego dołącza się szereg dokumentów.
Bez nich w żadnym razie nie będzie możliwa legalna adaptacja poddasza. Projekt budowlany to natomiast jeden z najistotniejszych załączników rzeczonej dokumentacji. Powinien zawierać informacje na temat dotychczasowego i nowego sposobu użytkowania pomieszczenia, charakterystykę obiektu oraz zakres planowanych zmian.
W tym kontekście bardzo istotna jest ocena stanu technicznego obiektu dokonana przez specjalistę. Stworzenie samego projektu adaptacji poddasza również najlepiej jest powierzyć fachowcom. Pod tym względem sprawdzi się doświadczona firma projektowa.

Adaptacja poddasza koszt – ile nas to wyniesie?
Trudno jednoznacznie określić, ile dokładnie kosztuje adaptacja poddasza – koszt przystosowania dostępnej przestrzeni różni się bowiem w zależności od jej planowanego przeznaczenia. Na ostateczną cenę takiego przedsięwzięcia wpływ mają zresztą rozmaite czynniki, w tym przede wszystkim zakres planowanych zmian oraz stan techniczny obiektu.
Szacuje się, że przystosowanie strychu na jedno użytkowe pomieszczenie to koszt około 30 tysięcy złotych. Każde kolejne, np. łazienka czy dodatkowy pokój, generuje oczywiście dodatkowe koszty.
Kosztorys zawiera zwykle takie elementy jak izolacja dachu, środki przeciwpożarowe, wzmocnienie podłogi, doprowadzenie instalacji, ogrzewanie, schody itp. Jeśli zdecydujemy się na podniesienie dachu, należy doliczyć m.in. koszty wykonania projektu adaptacji poddasza oraz opłaty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę. W takim przypadku planowany budżet powinien wynieść co najmniej 120 tysięcy złotych.
Warto również mieć na uwadze zmienne ceny usług oraz materiałów i urządzeń, bez których nie będzie możliwa adaptacja poddasza. Cennik powyższych może się przy tym różnić w zależności od ich jakości, a także regionu kraju. Zatem adaptacja poddasza cennik może mieć bardzo różny.

Jak zrobić schody na poddasze?
W większości przypadków decydując się na adaptację poddasza, należy liczyć się z koniecznością montażu schodów. Pod tym względem bardzo istotne jest miejsce ich usytuowania oraz kształt. Decyduje to o wielkości otworu w stropie.
Prowadzące na strych schody muszą ponadto zapewniać wygodne wchodzenie i schodzenie. Powinny mieć odpowiednią szerokość i wysokość. Warto też zadbać o ich dobre oświetlenie. Nie bez znaczenia pozostaje szerokość biegu. Pod względem bezpieczeństwa i komfortu użytkowania bardzo ważna jest także balustrada.
Dostępnych rozwiązań jest sporo. Wybór jednego z nich to zaś sprawa indywidualna. Trzeba przy tym pamiętać, że wymiary schodów są wyznaczone przez konkretne przepisy, które regulują tę kwestię. Rodzaj schodów zależy zaś w dużej mierze od dostępnej powierzchni.
Nie wolno także zapominać, że wykonanie otworu w stropie to poważne przedsięwzięcie, bez którego jednak nie będzie możliwa adaptacja poddasza. Schody prowadzące na przystosowany do celów mieszkalnych strych to przecież jego niezwykle ważny element.
Ryzyko naruszenia konstrukcji stropu podczas wykonywania tego rodzaju prac jest zawsze spore, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii. Konsultacja i nadzór fachowca wydają się więc niezbędne.
Adaptacja poddasza bez zgłoszenia – czy to możliwe?
Jak wspomnieliśmy powyżej, adaptacja poddasza to przedsięwzięcie, które wymaga spełnienia szeregu warunków, w tym dopełnienia niezbędnych formalności. W zależności od możliwości obiektu i zakresu planowanych zmian mamy do dyspozycji dwie urzędowe procedury – złożenie wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia.
Pominięcie tych kroków uznawane jest natomiast za samowolę budowlaną. W takim przypadku grozić nam może wysoka kara finansowa, a niekiedy również odpowiedzialność karna. Co więcej, późniejsze uzyskanie zgody na legalizację wprowadzonych zmian nie raz generuje olbrzymie koszty. W pewnych okolicznościach może okazać się nawet niemożliwe.
Wynika z tego, że w świetle przepisów adaptacja poddasza bez zgłoszenia jest złamaniem obowiązującego prawa. Przewidziane przez nie urzędowe formalności są więc absolutną koniecznością.