Wyłaz dachowy

4.0 Opinie (1)
  • dach
  • okno wyłazowe
  • wyłaz dachowy
  • wyjście na dach

Wyłaz dachowy to inaczej wyjście na dach. Jest ważnym elementem pokrycia dachowego, który ma zapewnić bezpieczne, wygodne i sprawne przedostanie się na dach budynku. Umożliwia przeprowadzenie różnego rodzaju prac, stanowi również drogę ewakuacji. Warto wiedzieć, czym jest dokładnie i jakie pełni funkcje.

Co to jest wyłaz dachowy?

Wyłaz dachowy to element w pokryciu dachowym, który umożliwia bezpieczne wyjście na dach budynku. Stanowi część komunikacji dachowej.

Powinien być zlokalizowany przy kominie. Montuje się go w domach piętrowych i tych z poddaszem użytkowym, pod tym względem znaczenie ma także spadek dachu  – szczegóły określa prawo budowlane.  

Rodzaje wyłazów dachowych

Ogólnie wyróżnia się dwa rodzaje wyłazów dachowych:

  • wyłazy standardowe (wyłazy zimne) – montowane do poddaszy nieużytkowych, nieogrzewanych, umożliwiają bezpieczne, wygodne i sprawne wyjście na dach;
  • okna wyłazowe (wyłazy ciepłe) – montowane do pomieszczeń mieszkalnych, ogrzewanych, łączą funkcje wyłazu i okna dachowego.

Podczas wyboru wyłazu dachowego powinno kierować się przede wszystkim rodzajem pokrycia dachowego oraz kątem nachylenia dachu. Przy jego montażu należy zapoznać się z odpowiednimi przepisami prawa budowlanego.

Wyłaz dachowy, źródło: Shutterstock

Funkcje wyłazu dachowego

Podstawową funkcją wyłazu dachowego jest możliwość bezpiecznego i wygodnego wyjścia na dach w celu przeprowadzenia różnego rodzaju prac (kominiarskich, konserwacyjnych, instalacyjnych itp.).

Wyłaz dachowy umożliwia wykonanie czyszczenia komina, konserwacji pokrycia, przeprowadzenia różnego rodzaju napraw, a także prac montażowych (np. instalacji anteny). Ponadto doświetla pomieszczenie i zapewnia możliwość jego wietrzenia. Stanowi również drogę ewakuacji, co określają przepisy przeciwpożarowe.

Specyficzną odmianą wyłazu dachowego jest okno wyłazowe, które stanowi połączenie wyłazu oraz okna. Umożliwia więc nie tylko wyjście na dach, ale zapewnia również dopływ naturalnego światła i umożliwia przewietrzenie pomieszczenia.

Ile kosztuje wyłaz dachowy?

Ceny wyłazów dachowych są zróżnicowane w zależności od producenta, użytych materiałów, wymiarów, rodzaju włazu, typu pokrycia dachowego itd.

Ich ceny zaczynają się już od około 300 złotych. Na rynku dostępne są jednak włazy dachowe w cenach dwukrotnie czy czterokrotnie wyższych. Koszt niektórych to nawet kilka tysięcy złotych.

Opinie o Wyłaz dachowy - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

54 − 45 =

Podobne