Klej budowlany
4.0 Opinie (1)
W budownictwie stosuje się wszelakiego rodzaju kleje oraz materiały spoinowe. Ich wykorzystanie uzależnione jest od rodzaju wykonywanych prac i materiałów, jakimi dysponujemy. Z tego artykułu dowiemy się, jakie występują rodzaje klejów, do czego są wykorzystywane oraz jak właściwie dobierać klej do konkretnego materiału.
Klej budowlany – krótka charakterystyka
Zgodnie z przeznaczeniem i definicją pojęcia, kleje są to substancje czynne powierzchniowo, których zadaniem jest trwałe połączenie dwóch przylegających do siebie materiałów. Najczęściej spoiwa te występują w postaci płynnej, jednak wyróżniamy również kleje sypkie lub sztyftowe. Sposób ich użycia może różnic się od siebie. Przeważnie polega to na przyłożeniu do siebie dwóch materiałów i odczekaniu konkretnego czasu, aż klej zadziała. Jednakże niektóre kleje wymagają dodatkowej ingerencji w ich strukturę poprzez obróbkę termiczną lub chemiczną, aby osiągnąć pożądany efekt klejenia.
Podział klejów budowlanych
Kleje budowlane można podzielić na kilka kategorii w zależności od sposobów ich stosowania, materiałów, z których są wykonane, lub ze względu na tworzywa, do których są przeznaczone. Dzieli się je w następujący sposób:
Wykorzystując mechanizm klejenia będą to:
- żywice polimerowe – kleje wnikające w materiał dość płytko, jednak po ich nałożeniu tworzą warstwę mocno utwardzoną i odporną na uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je do łączenia materiałów trudnych – jak np.: metal – gdzie należy unikać głębokiej penetracji;
- kleje rozpuszczalnikowe – kleje o sposobie głębokiego wnikania w klejone materiały. Działają, nadtapiając sklejane powierzchnie i łącząc materiały nadtopionym tworzywem. Stosowane są przy klejeniu materiałów z tworzyw sztucznych;
- kleje mieszane – są to kleje składające się z żywicy i rozpuszczalnika. Rozpuszczalnik nadtapia materiały, natomiast żywica wpływa i łączy je ze sobą. Są to kleje bardzo popularne i stosowane do klejenia skóry, gumy, papieru oraz tworzyw o porowatej strukturze.
Ze względu na ilość składników:
- jednoskładnikowe – są to kleje głównie z przeznaczeniem do wnętrz budynków, słabo odporne na działania wilgoci;
- dwuskładnikowe – składają się z utwardzacza oraz materiału wiążącego konkretny materiał.
Ze względu na pochodzenie:
- kleje naturalne – pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego,
- kleje syntetyczne – mają największe znaczenie techniczne. Zalicza się do nich:
- aminowe – do drewna,
- epoksydowe – do ceramiki i metali,
- ftalowe – do papieru, drewna, itp.,
- poliakrylowe – do ceramiki, metali, tworzyw sztucznych,
- poliuretanowe – do metali, skóry, tworzyw sztucznych,
- poliwinylowe – do drewna, skóry itp.,
- silikonowe – do łączenia metalu z kauczukiem, lub tworzywem silikonowym.
Parametry klejów i właściwy dobór
Kleje budowlane charakteryzują się kilkoma głównymi parametrami, a mianowicie:
- lepkością,
- gęstością,
- czasem utwardzania, momentem od nałożenia do całkowitego wyschnięcia,
- czasem otwarcia, zależnym od momentu rozpieczętowania kleju do czasu jego nałożenia na konkretną powierzchnię,
- bazą, czyli podstawowymi składnikami wpływającymi na wykorzystanie do konkretnego materiału.
Wszystkie podane parametry są uwzględnione na opakowaniu danego kleju. Można tam sprawdzić, czy dany klej będzie pasował na przykład do sklejenia drewnianych paneli, czy też będzie on przeznaczony do desek winylowych. Dodatkowo w opisie produktu można znaleźć informacje o jego wytrzymałości. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy klej ma przeznaczenie do rzeczy użytku codziennego, czy do przedmiotów bardziej dekoracyjnych.
Obecnie z dostępnością wspomnianych klejów nie ma najmniejszego problemu. Można nabyć je w sklepach specjalistycznych, marketach budowlanych, a dużą część z nich także w sklepach ogólnospożywczych.