Klej do styropianu

4.0 Opinie (1)
  • klej do styropianu

Kleje do styropianu to preparaty stosowane przy montażu płyt styropianowych podczas ocieplania budynków. Ich odpowiedni dobór jest niezwykle istotnym etapem prac budowlanych. Odpowiada za właściwe mocowanie izolacji termicznej i wpływa na jej jakość. Warto więc wiedzieć, czym kierować się podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Klej do styropianu - zastosowanie

Kleje do styropianu to zaprawy klejowe o specjalnych właściwościach, stosowane podczas wykonywania izolacji termicznej budynku. Służą do mocowania płyt styropianowych do różnego rodzaju podłoży.

Podczas wyboru kleju do styropianu ważne jest, by zdecydować się na środek, który będzie wyróżniał się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych (zwłaszcza niskich temperatur i wody), wytrzymałością, paraprzepuszczalnością, dobrą przyczepnością i elastycznością.

Klej do styropianu, źródło: Shutterstock

Rodzaje klejów do styropianu

Kleje do styropianu można podzielić na następujące rodzaje:

  • kleje systemowe;

są to kleje, które wchodzą w skład systemu ocieplenia jednego producenta (wraz z innymi komponentami) i udzielanej przez niego gwarancji. Często zawierają substancje, które zwiększają ich wytrzymałość i ułatwiają przytwierdzanie płyt – włókna celulozowe, proszek redyspergowalny oraz metylocelulozę;

  • kleje niesystemowe;

są to kleje o niższej zawartości powyższych substancji, a co za tym idzie gorszych właściwościach. Ten rodzaj środków nazywa się zwykle klejami ekonomicznymi. Są to kleje cementowe, kleje do zatapiania siatki oraz kleje uniwersalne;

Klej do styropianu, źródło: Shutterstock

Inny podział klejów do styropianu obejmuje:

  • kleje cementowe;

są to kleje dostępne w formie gotowych suchych mieszanek, które łączy się z wodą i miesza wolnoobrotowym mieszadłem do momentu uzyskania jednorodnej masy. Przeznaczone są do różnych rodzajów styropianu i zatapiania siatki (nie zawsze te funkcje się łączą);

  • kleje poliuretanowe;

to rodzaj niskorozprężnej piany poliuretanowej, którą nanosi się specjalnym pistoletem. Służy do spajania płyt styropianowych z betonem komórkowym, pustakami i materiałami ceramicznymi. Ten rodzaj kleju jest bardzo łatwy w aplikacji i szybkoschnący.

Ile kosztuje klej do styropianu?

Za litr kleju poliuretanowego trzeba zapłacić średnio 40 złotych. Cena za kilogram zaprawy do styropianu i zatapiania siatki to około 1 złoty (kleje dostępne są zwykle w opakowaniach o wadze 25 kg).

Opinie o Klej do styropianu - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

94 − = 85

Podobne