Blachodachówka


Blachodachówka jest jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Sprzedaje się ją w arkuszach lub modułach. Jest odporna na działanie mrozu, deszczu i śniegu. Tworzy trwałe i mocne, a przy tym estetyczne pokrycie dachowe. Niewątpliwą zaletą blachodachówki jest również łatwość montażu i korzystna cena. Warto poznać jej najważniejsze cechy i rodzaje.
Co to jest blachodachówka?
Blachodachówka to rodzaj pokrycia dachowego wykonanego ze stali ocynkowanej, które pokrywa się różnego rodzaju powłokami ochronno-dekoracyjnymi. Jest twarda i odporna na korozję oraz działanie zmiennych warunków atmosferycznych, nie nasiąka wodą.
Cechą charakterystyczną blachodachówki jest jej lekkość – ten rodzaj pokrycia dachowego jest lżejszy około dziesięć razy od innych. Jest bardzo odporna na ciężar zalegającego śniegu, a ponadto trwała, choć jej trwałość ocenia się niżej od innych pokryć dachowych.
Sprzedawana jest w arkuszach lub modułach. Nadaje się do montażu na wszystkich rodzajach dachów stromych, gorzej sprawdzi się przy tych o zróżnicowanych kształtach. Stanowi estetyczne pokrycie dachowe budynków utrzymanych w różnych stylach.

Jest dostępna w wielu kolorach i z różnymi rodzajami przytłoczeń. Wyglądem przypomina dachówkę ceramiczną. Łatwo się ją montuje, a jej cena bywa dużo niższa niż innych materiałów.
Rodzaje blachodachówki
Blachodachówki dzieli się ze względu na powłokę, którą jest pokryta:
- poliester standard;
to powłoka gładka, z połyskiem. Blachodachówka nią pokryta jest najtańsza i najmniej odporna na działanie czynników chemicznych i uszkodzenia mechaniczne. Sprzedawana jest w szerokiej palecie barw;
- poliester mat;
to powłoka chropowata, bez połysku. Blachodachówka nią pokryta jest odporna na korozję i działanie promieni UV;
- plastizol;
to powłoka grubowarstwowa, z połyskiem. Blachodachówka nią pokryta jest wytrzymała i odporna na ścieranie;
- pular;
to powłoka wykonana na bazie poliuretanu z dodatkiem poliamidu. Blachodachówka nią pokryta jest bardzo odporna na działanie czynników chemicznych i promieni UV oraz uszkodzenia mechaniczne;
- PVDF;
to powłoka gładka, wykonana z polifluorku winylu z dodatkiem akrylu. Blachodachówka nią pokryta jest twarda i odporna na działanie czynników chemicznych i warunki atmosferyczne.

Wyróżnia się ponadto następujące rodzaje blachodachówek:
- blachodachówka falista (przypomina dachówkę ceramiczną, może mieć różną długość (30-45 mm) i wysokość (35-40 mm) fal w zależności od producenta),
- blachodachówka płaska (stosowana zwykle w nowoczesnych projektach, jej moduł ma 30-35 mm długości, a profil 3 mm wysokości),
- blachodachówka trapezowa (przypomina trapez, jest lekka, najtańsza i najłatwiejsza w montażu),
- blachodachówka karpiówka (najdroższa pośród blachodachówek, jest bardzo lekka),
- blachodachówka na rąbek (stosowana zwykle w nowoczesnych projektach, jest bardzo trwała i stosunkowo łatwa w montażu).
Ile kosztuje blachodachówka?
Ceny blachodachówki zaczynają się od około 30 zł/ m2. Średnia cena to 40-50 zł/m2.