Panele laminowane

4.0 Opinie (1)
  • panele podłogowe

Panele laminowane są coraz częściej wybierane, ponieważ wyróżniają się dobrymi parametrami oraz stosunkowo niską ceną. Modele odporne na wilgoć mogą być układane również w łazienkach, a ich montaż jest prosty i szybki. W sklepach znajdziemy wiele rodzajów wzorów oraz kolorów paneli laminowanych.

Panele laminowane – czym się charakteryzują?

Panele laminowane składają się z czterech warstw, które podczas produkcji łączy się pod ciśnieniem w wysokiej temperaturze. Dolna i górna warstwa to tworzywo (laminat) lub wzmocniony papier, a każda odpowiada za co innego. Warstwa dolna jest odpowiedzialna za stabilność całego panelu, natomiast górna warstwa ma nadrukowany wzór. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się rdzeń, najczęściej wykorzystuje się płytę HDF, ale w tańszych modelach może być płyta wiórowa lub MDF. Czwartą warstwą jest powłoka z żywicy lub substancji mineralnej, która zabezpiecza panel przed wilgocią i ścieraniem.

Każda warstwa w panelach jest bardzo istotna, a dobrej jakości panele laminowane charakteryzują się wytrzymałością, odpornością na uderzenia, zabrudzenia, promieniowanie UV czy wysoką temperaturę. Jeśli w panelach laminowanych wykorzystana jest płyta HDF, a ich krawędzie są odpowiednio zabezpieczone, to panele będą odporne na wilgoć i mogą być ułożone w kuchni, a nawet łazience. Panele laminowane łatwo się czyści, ponadto nie wymagają one konserwacji. Dodatkowo panele laminowane są łatwe w montażu, nawet niedoświadczona osoba poradzi sobie z ich układaniem. Po skończonej pracy podłoga jest gotowa do użytku, nie wymaga dodatkowych zabiegów jak cyklinowanie czy malowanie.

Panele laminowane, źródło: Shutterstock

Jak każdy produkt mają też minusy, panele laminowane elektryzują się, przez co przyciągają brud i kurz. Poza tym są głośne i wydają specyficzny dźwięk, ale można je wyciszyć odpowiednią matą, dzięki czemu zniwelujemy odgłosy kroków, czy uderzeń. Jeśli panele laminowane się zniszczą, to nie możemy ich odnowić, ani cyklinować. Kiedy uszkodzony jest tylko fragment i mamy resztki po układaniu paneli, to możemy wymienić zniszczone elementy, w innym razie cała podłoga będzie do wymiany. Jeżeli chcemy panele laminowane położyć na podłodze z ogrzewaniem, należy przed zakupem sprawdzić, czy konkretny model można montować na ogrzewaniu podłogowym. Niektóre podłogi laminowane można stosować tylko przy wodnym ogrzewaniu, a inne nadają się również przy elektrycznym systemie ogrzewania.

Rodzaje paneli laminowanych

Do wyboru mamy panele, które mogą przypominać drewniane podłogi, jak również: kamień, płytki ceramiczne, beton czy blachę. Wzory drukowane na laminacie są bardzo dobrej jakości i oferują szeroką gamę kolorystyczną, dzięki czemu wybierzemy odpowiedni model do każdego stylu. Panele laminowane sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, loftowych, nowoczesnych czy skandynawskich.

Wybierając panele laminowane, warto dokładnie sprawdzić ich parametry, a szczególną uwagę zwrócić na klasę ścieralności oraz ich grubość. Panele laminowane mogą mieć od 6 mm do 12 mm, a im grubsze panele tym lepsze ich właściwości, dlatego lepiej zapłacić więcej i kupić grube, ale trwałe panele.

Panele laminowane, źródło: Shutterstock

Panele laminowane – zalety i wady

Panele laminowane posiadają wiele zalet, jak na przykład:

  • są trwałe i wytrzymałe,
  • szybko i łatwo się je montuje,
  • po ułożeniu gotowe do użytku,
  • nie wymagają konserwacji,
  • mogą być odporne na wilgoć,
  • są odporne na ścieranie oraz uszkodzenia,
  • mają niską cenę,
  • bogaty wybór wzorów i kolorów.

Wady takich paneli to:

  • są głośne,
  • nie można ich odnowić,
  • są wykonane ze sztucznego materiału.

Opinie o Panele laminowane - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

65 − = 56

Podobne