Panele podłogowe winylowe


Panele podłogowe winylowe od pewnego czasu dostępne są na naszym rynku i wyróżniają się świetnymi parametrami. Są odporne na wilgoć oraz uszkodzenia, przyjemne w dotyku i posiadają dobre właściwości izolacyjne i akustyczne. Bogaty wybór wzorów i kolorów paneli winylowych pozwalają wybrać odpowiedni rodzaj do każdego stylu wnętrza.
Panele winylowe – uniwersalne i trwałe podłogi
Panele winylowe produkowane są z kilku warstw, górna to polichlorek winylu, stąd nazwa tej okładziny. Winyl charakteryzuje się odpornością na wilgoć, dzięki czemu panele winylowe sprawdzą się nawet w łazience i kuchni. Poza tym są odporne na uszkodzenia i zarysowania, a ich niewielka grubość pozwala układać panele na innej okładzinie podłogowej, jak na przykład płytkach. Dodatkowo panele winylowe są dźwiękochłonne i dobrze izolują, a także mogą być stosowane na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Są miękkie i elastyczne, przez co są przyjemne w dotyku i dobre dla naszych stawów. Posiadają właściwości antystatyczne i łatwo utrzymać je w czystości, nie elektryzują się, więc nie przyciągają kurzu.
Przy zakupie paneli winylowych należy dokładnie sprawdzić parametry produktu i wybrać odpowiedni rodzaj do konkretnego pomieszczenia. Na opakowaniach są najważniejsze informacje, producenci podają wymiary, grubość, klasę ścieralności oraz użyteczności. Warto sprawdzić, co oznaczają i czy spełniają nasze wymogi lub zapytać fachowca albo sprzedawcę, który rodzaj paneli winylowych wybrać. Najlepiej zobaczyć i dotknąć na żywo różne modele, ponieważ różnią się fakturą, wzorami i odcieniami. Dzięki temu mamy pewność, że kupimy odpowiednią okładzinę podłogową, która będzie trwała i piękna.

Rodzaje paneli podłogowych winylowych
Producenci oferują wiele rodzajów paneli winylowych, mogą imitować drewno, kamień, beton, czy mozaikę. Tak bogaty wybór wzorów i kolorów pozwala wybrać odpowiedni model paneli do każdego budynku mieszkalnego, jak również użyteczności publicznej.
Panele winylowe mogą się składać z kilku warstw, które różnią się materiałami wykorzystanymi przy produkcji. Możemy wyróżnić trzy rodzaje paneli:
- elastyczne – takie panele są w całości produkowane z winylu i można je układać na dwa sposoby: klejąc do podłoża lub łącząc panele ze sobą na wpust i pióro;
- sztywne – tutaj winyl znajduje się w górnej warstwie paneli, natomiast niższe warstwy to korek i płyta HDF. Sztywne panele montuje się łącząc pióro i wpust ze sobą;
- twarde – ten rodzaj paneli składa się z górnej warstwy winylu oraz spodu z kompozytu kamienno-polimerowego. Panele winylowe SPC są jeszcze bardziej wytrzymałe i montuje się je metodą na klik.

Panele podłogowe winylowe – zalety i wady
Panele winylowe posiadają bardzo dobre parametry:
- są wytrzymałe i trwałe,
- są odporne na wilgoć,
- mają dobre właściwości akustyczne,
- są antystatyczne,
- są przyjemne w dotyku,
- są odporne na ścieranie oraz uszkodzenia,
- nadają się przy ogrzewaniu podłogowym,
- nie są grube i można je położyć na innej okładzinie,
- dodatkowo jest bogaty wybór wzorów i kolorów.
Natomiast wady winylowej okładziny to:
- wysoka cena,
- klejone panele winylowe ciężko usunąć.