Domek ogrodowy dla dzieci – świetne miejsce do zabawy

domek ogrody dla dzieci

4.0 Opinie (1)
  • domek ogrodowy dla dzieci
  • domek dla dzieci
  • domek dla dzieci do ogrodu
  • drewniany domek dla dzieci
  • plastikowy domek dla dzieci
domek ogrody dla dzieci

Domek ogrodowy dla dzieci może być kryjówką, tajną bazą i niedostępną twierdzą. Warownym zamkiem i przytulnym schronieniem. To ograniczona przestrzeń o nieograniczonych możliwościach. Bardzo często – wielkie marzenie dziecka. Nie ma zaś najmniejszych wątpliwości, że jego spełnienie to gorące pragnienie każdego kochającego rodzica. Warto więc podążać za marzeniami swojej pociechy. W tym właśnie celu przygotowaliśmy ten krótki poradnik.     

Domek ogrodowy dla dzieci – zalety rozwiązania

Trudno zaprzeczyć, że domek dla dzieci do ogrodu to niezwykle atrakcyjne miejsce do zabawy. Co więcej, jest to przestrzeń, która umożliwia kreatywne spędzanie wolnego czasu zarówno maluchom, jak i nieco starszym latoroślom.

Pobudza wyobraźnię i zabija nudę. Gwarantuje prywatność i jest źródłem wielu wspaniałych pomysłów. Sprzyja integracji z rodzeństwem i rówieśnikami. Co więcej, domek ogrodowy dla dzieci posiadający odpowiednie certyfikaty lub ten wykonany z należytą starannością zapewnia bezpieczne miejsce do zabaw, gier, harców i figli.

Na tym jednak jeszcze nie koniec!

To również skuteczna zachęta do spędzania czasu na dworze. Wszelkie aktywności na świeżym powietrzu są przecież ogromnym wsparciem dla rozwoju dziecka. Ich wpływ na zdrowie, kondycję i samopoczucie jest zaś wprost nieoceniony.  

Warto na koniec wspomnieć, że domek dla dzieci może być także atrakcyjną i miłą dla oka ozdobą ogrodu.

domek dla dzieci
Domek ogrodowy dla dzieci, źródło: Shutterstock

Rodzaje domków dla dzieci

Domki ogrodowe dla dzieci dzieli się zwykle ze względu na materiał, z którego są wykonane. Biorąc pod uwagę to kryterium, można wyróżnić domek plastikowy dla dzieci oraz drewniany. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, o czym poniżej.

Inny – niemniej istotny – podział dotyczy konstrukcji domku. Tu zaś wyróżnia się:

  • domki modułowe („rosnące razem z dzieckiem”, składają się z kilku modułów – istnieje możliwość ich rozbudowy i dostawiania różnych elementów wyposażenia; to np. domek dla dzieci ze zjeżdżalnią, piaskownicą, ścianką wspinaczką lub huśtawką),
  • domki wolnostojące (przypominające prawdziwe budynki),
  • domki na słupach (stanowiące alternatywę dla domków na drzewie, wyposażone są w drabinkę, po której wchodzi się do środka, zaletą jest dodatkowa przestrzeń pod domkiem).

Domek drewniany dla dzieci

Domki ogrodowe dla dzieci wykonane z drewna są jednymi z najczęściej spotykanych. To solidne i trwałe konstrukcje, które wymagają jednak regularnej konserwacji. Systematyczna impregnacja i malowanie to w tym przypadku obowiązek.

Tego rodzaju domki są przy tym bardzo estetyczne i świetnie komponują się z ogrodowym krajobrazem. Wiele modeli do złudzenia przypomina prawdziwe budynki mieszkalne. To zaś z pewnością dodaje im atrakcyjności, zwłaszcza w oczach dziecka.

Wadę stanowić może cena. Drewniany domek dla dzieci jest zwykle dość drogi, choć jego ostateczny koszt zależy od kilku czynników. Podczas podejmowania decyzji o zakupie warto wziąć również pod uwagę możliwość wejścia drzazgi w skórę.

Domek plastikowy dla dzieci

Tańszą alternatywę dla drewnianego domku dla dzieci stanowi natomiast domek wykonany z plastiku. Te są z kolei bardzo bezpieczne –  zaokrąglone narożniki i miękkie tworzywo sztuczne minimalizują ryzyko urazów i skaleczeń.

Zwykle to konstrukcje dość lekkie, co umożliwia ich swobodne i bezproblemowe przemieszczanie z miejsca na miejsce. Poza tym oferuje się je w szerokiej gamie barw. Duży wybór kolorów i kształtów to zaś z pewnością wielki plus, szczególnie z perspektywy dziecka.

Niezaprzeczalnym atutem plastikowego domku dla dzieci jest jego odporność na niekorzystne i zmienne warunki atmosferyczne. Do jego zalet zaliczyć można także łatwość montażu oraz brak konieczności konserwacji.

Trudno jednak mówić w tym przypadku o wyjątkowej trwałości. Tego rodzaju domki są bowiem bardzo podatne na uszkodzenia. Za wadę uznaje się ponadto szybkie nagrzewanie się plastiku.

domek dla dzieci do ogrodu
Domek dla dzieci do ogrodu, źródło: Shutterstock

Domek dla dzieci projekt – od tego trzeba zacząć

Na rynku nie brakuje ofert gotowych modeli domków. Z różnych powodów można zaś zdecydować się na samodzielne wykonanie konstrukcji. Jeśli więc mamy w sobie żyłkę rzemieślnika, warto samemu zrobić domek dla dzieci. Projekt powinien być natomiast pierwszym etapem naszych prac.

W nim należy uwzględnić rodzaj konstrukcji, materiał wykonania, wymiary domku ogrodowego i inne istotne parametry, a także konieczne narzędzia. Będzie to rodzaj planu, który poprowadzi nas przez wszystkie etapy budowy.

Jednym z najważniejszych punktów projektu powinna być szczegółowa lista materiałów oraz wyszczególnienie elementów konstrukcji. Należy również ustalić, jak duży będzie nasz domek dla dzieci – wymiary muszą być dostosowane do wieku naszych pociech i powierzchni ogrodu.

Jak zrobić domek dla dzieci?

Z gotowym projektem możemy przystąpić do pracy. Nie zaszkodzi jednak wcześniej poszperać trochę w sieci. Nie brakuje tam przecież porad dotyczących tego, jak zrobić domek dla dzieci, a także wskazówek osób doświadczonych pod tym względem.

Budowę należy rozpocząć od postawienia szkieletu, na którym oprze się cała konstrukcja. Warto przy tym odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być równe i stabilne, co jest bardzo ważne z uwagi na bezpieczeństwo.

Kolejnym etapem będzie zbicie wszystkich elementów konstrukcji w całość. Następnie można zabrać się za postawienie dachu. Dobrze jest przy tym pamiętać o warstwie chroniącej przed deszczem. Potem można z kolei przystąpić do budowy schodów i balustrady.

Na koniec pozostaną nam już tylko prace wykończeniowe, takie jak malowanie budowli czy urządzanie wnętrza. Warto pamiętać o konserwacji, jakiej wymaga domek dla dzieci – drewniany będzie potrzebował regularnej pielęgnacji.  

Domek dla dzieci do ogrodu cena

Ceny domków ogrodowych dla dzieci są bardzo zróżnicowane, co jest zależne od szeregu czynników.

Na ich koszt największy wpływ ma materiał wykonania. Domki drewniane dla dzieci są znacznie droższe. Ich ceny wahają się od 1000 złotych do kilku tysięcy. Znacznie tańsze są konstrukcje z tworzyw sztucznych. Plastikowy domek dla dzieci można kupić już za 200-300 złotych.

Opinie o Domek ogrodowy dla dzieci – świetne miejsce do zabawy - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

8 + 2 =

Podobne