Remont łazienki – ile to kosztuje?

remont łazienki

0.0 Opinie (0)
  • remont łazienki
  • remont małej łazienki
  • remont łazienki w bloku
  • tani remont łazienki
remont łazienki

Remont łazienki jest często koniecznością. Choć nierzadko bywa również sposobem na odświeżenie pomieszczenia czy zmianę jego aranżacji. Niemal zawsze wiąże się zaś z szeregiem niedogodności. Nie bez znaczenia pozostają także koszty, które w tym przypadku nie należą do najniższych. Warto więc zawczasu dowiedzieć się, co należy wziąć pod uwagę przy określeniu budżetu koniecznego do wykonania remontu.

Ile kosztuje remont łazienki?

Podejmując decyzję o remoncie łazienki, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Jego ostateczny koszt zależy przy tym od szeregu czynników. To przede wszystkim metraż odnawianego pomieszczenia, zakres planowanych prac remontowych, oczekiwany standard wykończenia oraz aktualne ceny materiałów budowlanych i urządzeń sanitarnych.

Do tego koniecznie doliczyć trzeba wysokość wynagrodzenia dla ekipy, która wykona dla nas remont łazienki. Koszt robocizny to bowiem jeden z najwyższych w tym zestawieniu – ceny usług w dużej mierze zależą przy tym od regionu.

Niewątpliwie warto wziąć pod uwagę także nieprzewidziane okoliczności. Te zaś mogą zaistnieć zawsze, a wyjątkiem nie jest pod tym względem remont łazienki. Cennik usług i towarów nie zawiera ich przecież na swojej liście.

Co więcej, w grę wchodzą często koszty dodatkowe, takie jak opłata za kontener na gruz i odpady czy kontrola stanu instalacji, a także wydatki związane z projektem, jeśli się na taki zdecydujemy.

Biorąc pod uwagę powyższe, wydaje się niemożliwe, żeby jednoznacznie określić, ile kosztuje remont łazienki. Szacuje się, że może to być koszt od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To duży rozstrzał cenowy. Warto więc sporządzić szczegółowy kosztorys. Dobrze jest także skonsultować gotowe kalkulacje z kimś doświadczonym w tej materii.

remont łazienki koszt
Remont łazienki, źródło: Shutterstock

Czy tani remont łazienki jest możliwy?

To pytanie z pewnością zaprząta głowę niejednej osoby planującej remont łazienki. Koszt zakupu materiałów i robocizny zwykle bowiem znacznie nadweręża domowy budżet, a na to nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Nie zaszkodzi więc zastanowić się, co można zrobić, żeby zminimalizować wydatki, a przy tym osiągnąć oczekiwane rezultaty.

W pierwszej kolejności warto rozważyć więc samodzielne przeprowadzenie niektórych prac. Zależnie od własnych umiejętności można zdecydować się np. na kucie płytek, proste prace montażowe i demontażowe, malowanie itd.

Kluczowy pod względem obniżenia kosztów bywa często również dobry i starannie przemyślany plan. Może jednak nie wszystkie zmiany są konieczne? Po dłuższej refleksji nierzadko okazuje się bowiem, że bez większego trudu da się ograniczyć zakres planowanych prac. A co za tym idzie także koszty, które generuje remont łazienki. Krok po kroku zaplanowane i dobrze przemyślane działania mogą zaś zdziałać cuda – w naszym domu i portfelu.

Czasem wystarczy przecież wymienić jakąś część wyposażenia na inną albo zainwestować w nowe oświetlenie. Alternatywą dla kucia płytek i kładzenia nowych będzie zaś odmalowanie tych, które już mamy. Nie zawsze trzeba też kupować nowe meble – ich odświeżenie może im nadać nowe życie.

Pamiętajmy również o wszelkiego rodzaju dodatkach i elementach dekoracyjnych. Puszyste dywaniki, ozdobne mydelniczki czy nowe lustro w pięknej ramie odmienią niejedno wnętrze nie do poznania.

Listę podobnych pomysłów można by zresztą wydłużać niemal w nieskończoność. Najważniejsze jest jednak, by zrozumieć, że z takiej perspektywy względnie tani remont łazienki jest naprawdę możliwy.

Remont łazienki w bloku

O ile minimalizacja kosztów wymaga nieco zachodu i wyobraźni, o tyle remont łazienki w bloku może być niekiedy prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z naprawdę niewielkim metrażem.

Małe łazienki to zmora mieszkań w blokach i wieżowcach, charakterystyczna zwłaszcza dla starszego budownictwa. Ich ograniczona przestrzeń nie stwarza bowiem zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. Jest również sporą przeszkodą w funkcjonalnym i praktycznym urządzeniu pomieszczenia. Przy odrobinie wysiłku może się jednak okazać, że remont małej łazienki jest zadaniem do wykonania, a jego efekty będą w pełni satysfakcjonujące.

Tu znów kluczem jest odpowiedni plan. Dobrym pomysłem będzie więc rezygnacja z wanny na rzecz prysznica czy też umieszczenie umywalki nad szafką, w której umieścimy kosmetyki i inne niezbędne akcesoria. Można też zdecydować się na inne systemy przechowywania – obecnie nie brakuje na rynku pomysłowych rozwiązań. Nie zapominajmy o jasnych barwach i lustrach – te zawsze powiększają wizualnie przestrzeń.

Warto również sięgnąć do sieci. W internecie nie brakuje porad i wskazówek dotyczących tego, jak przeprowadzić remont łazienki. Inspiracje i wskazówki tam zawarte mogą się okazać kopalnią pomysłów.

remont łazienki
Remont łazienki, źródło: Shutterstock

Ile trwa remont łazienki?

Nie bez znaczenia pozostaje również czas trwania remontu łazienki. Niełatwo jednak precyzyjnie określić jego długości, która zależy od wielu czynników. Ogromną rolę odgrywa pod tym względem zakres prac, które chcemy przeprowadzić oraz metraż remontowanego pomieszczenia.

Planowane prace to przy tym jeden z najistotniejszych wyznaczników czasu trwania remontu. Zwykle składają się one przecież z kilku etapów i wykonywane są w ustalonej kolejności. Zakres oczekiwanych zmian i ulepszeń wpływa więc bezpośrednio na okres, kiedy będzie trzeba liczyć się z niedogodnościami. Podobnie rzecz ma się z wielkością remontowanego pomieszczenia – tu zależność wydaje się równie oczywista.

Trudno jednak jednoznacznie określić, ile trwa remont łazienki. Szacuje się, że może zająć od tygodnia do kilku tygodni. Pod tym względem wiele zależy od profesjonalizmu i sumienności zatrudnionej ekipy.

Opinie o Remont łazienki – ile to kosztuje? - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 2

Podobne