Akcesoria montażowe do wykończenia ścian i sufitów – sztukateria
5.0 Opinie (1)
Sztukateria pozwala szybko, oryginalnie i elegancko odmienić każde wnętrze. Do wyboru są różne listwy, profile, gzymsy, rozety czy elementy dekoracyjne. Mogą być bardziej zdobione lub minimalistyczne, dzięki czemu znajdziemy odpowiednie akcesoria montażowe do stylu klasycznego lub nowoczesnego.
Sztukateria wewnętrzna – charakterystyka i zastosowanie
Takie elementy dekoracyjne kojarzą się z bogato zdobionymi pałacami i dworkami, ale sprawdzą się również we wnętrzach bardziej minimalistycznych. Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę akcesoriów montażowych na ściany i sufity, od stylizowanych i mocno ozdobnych po proste i delikatne.
W zależności od preferencji można postawić na detal albo udekorować całe wnętrze wieloma elementami. Sztukateria sprawdzi się w salonie, sypialni czy przedpokoju, ale również w kuchni i łazience może być oryginalnym akcentem. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie sztukaterii z tapetą, płytkami, boazerią oraz panelami ściennymi.
Można postawić na tradycyjne rozwiązania, jak na przykład użycie rozety pod lampą albo zamontowanie listew przysufitowych. Innym sposobem jest odpowiednie ułożenie listew, które stworzy rodzaj boazerii na ścianie. Dostępne elementy sztukateryjne pozwalają też stworzyć bardziej nowoczesne i oryginalne dekoracje, które nie przypominają klasycznych rozwiązań. Sztukateria minimalistycznie zdobiona, o prostych formach i z wbudowanym oświetleniem w niczym nie przypomina pałacowych wnętrz. Można również zastosować kontrastowe kolory i zestawić je z białymi elementami sztukaterii albo dowolnie pomalować akcesoria dekoracyjne.
Sztukateria nie tylko pełni funkcję dekoracyjną, ale pozwala ukryć niedoskonałości ścian, np. popękane czy uszkodzone powierzchnie. Pracujące mury budynku powodują pęknięcia na połączeniu sufitu i ściany, które można ukryć pod listwami. Dostępne są też specjalne listwy, które maskują oświetlenie LED, karnisze a nawet kable.
Akcesoria montażowe należy dobrać do stylu, jak również wielkości wnętrza. W mniejszych pomieszczeniach lepiej postawić na delikatną sztukaterię i raczej subtelne akcenty, ale w większych wnętrzach można sobie pozwolić na bogate dekoracje i wiele elementów. Odpowiednio użyte akcesoria montażowe pozwalają poprawić proporcje wnętrza.
Akcesoria montażowe – rodzaje i materiały
Producenci oferują akcesoria montażowe w wielu wariantach, rozmiarach, wzorach oraz zrobione z różnych materiałów. Do wyboru mamy różne akcesoria montażowe, które mogą być montowane na ścianach lub sufitach, między innymi:
- kasetony,
- rozety i kopuły,
- listwy, gzymsy i profile,
- pilastry i półkolumny,
- elementy dekoracyjne,
- obudowy drzwi, okien czy kominka.
Elementy sztukateryjne mogą być zrobione z kilku materiałów, do wyboru mamy:
- gipsowe,
- styropianowe,
- poliuretanowe.
Przydatny tekst! Przy wykańczaniu wnetrz czesto zapomina się o takich szczegółach, a to przecież od nich zależy ostateczny wygląd pomieszczeń