Rusztowanie

5.0 Opinie (1)
  • rusztowanie

Rusztowanie jest niezbędnym elementem prac na wysokości, takich jak wznoszenie budynków czy innych wysokich konstrukcji. Powinno być stabilne, bezpieczne i funkcjonalne. Poniżej przedstawiamy stosowane rodzaje rusztowań oraz ich właściwości.

Rusztowanie – ogólne informacje

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja wykorzystywana podczas prac na wysokościach. Zapewnia bezpieczeństwo prowadzonych prac. Mierzy zwykle od dwóch do kilkudziesięciu metrów.

Wykonuje się je z różnych materiałów (m.in. aluminium, stal, drewno). Wykorzystywane może być zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Znajduje zastosowanie podczas prac budowlanych, wykończeniowych, instalacyjnych, np. przy wznoszeniu budynków czy przeprowadzaniu remontów itp.

Rusztowanie, źródło: Shutterstock

Rodzaje rusztowań

Rusztowania dzieli się na:

  • rusztowanie jezdne (umożliwiają zmianę miejsca pracy, są lekkie, a przy tym stabilne i bezpieczne, wyróżnia je łatwość montażu),
  • rusztowania elewacyjne (kotwiczone zwykle do ściany budynku, są sztywne, bezpieczne i statyczne, a także łatwe w montażu).

Wyróżnia się następujące rodzaje rusztowań:

  • rusztowanie warszawskie (jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jego montaż jest prosty i szybki, stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków),
  • pomosty robocze (mają szeroki podest, stosowane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, zapewniają stabilizację podczas prowadzenia prac na wysokościach),
  • rusztowania systemowe (wyróżnia je trwałość i bezpieczeństwo, a także łatwość montażu, istnieje możliwość wyposażenia rusztowania w system jezdny, co umożliwia jego przesuwanie).
Rusztowanie, źródło: Shutterstock

Inny podział obejmuje rusztowania:

  • ramowe (złożone z pomostów i stężeń, stabilne i łatwe w montażu),
  • modułowe (zbudowane w oparciu o połączenie rygli i stężeń ze stojakami, stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków),
  • stojakowe (jego konstrukcja opiera się na podporach, stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków),
  • kozłowe (złożone z pomostu i podpór przestrzennych, stosowane w pomieszczeniach),
  • wspornikowe (są połączone z budynkiem od wewnątrz, stosowane często na wysokich obiektach).

Rusztowanie cena

Ceny rusztowań są zróżnicowane w zależności od szeregu czynników – zaczynają się od około 2,5 tysiąca złotych. Na rynku dostępne są jednak rusztowania warte nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Istnieje ponadto możliwość ich wynajmu – koszty wypożyczenia zaczynają się od kilkunastu złotych za dobę, cena wynajmu bardziej zaawansowanych modeli to natomiast kilkadziesiąt złotych za dobę.

Opinie o Rusztowanie - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 51 = 53

Opinie

  1. K Kacper09

    O, dobrze wiedzieć, że rusztowanie mozna wynająć ;> w przypadku drobnych prac przy domu to swietne rozwiązanie - dzięki!

Podobne