Ściana dekoracyjna

  • wykończenie ścian
  • ściana dekoracyjna

Szukasz oryginalnej ozdoby wnętrza? Ściana dekoracyjna to świetny pomysł. Jest kilka ciekawych okładzin ściennych, które mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyjątkowe i piękne. Bez problemu znajdziemy idealny materiał do stylu rustykalnego, skandynawskiego, loftowego czy nowoczesnego.

Ściany dekoracyjne – co to znaczy i gdzie się sprawdzą?

Tak najczęściej nazywamy ściany ozdobione inaczej niż farbą czy tapetą. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo propozycji dekoracyjnych okładzin. Mogą być zrobione z naturalnych lub sztucznych materiałów i charakteryzować się różnymi właściwościami.

Na pewno wszystkie takie okładziny są piękną ozdobą oraz zabezpieczają ściany przed uszkodzeniami i pozwalają ukryć ich niedoskonałości. Większość dekoracyjnych okładzin ściennych ma dobre parametry izolacyjne, a niektóre nadają się do pomieszczeń narażonych na wilgoć i wodę. Montaż takich dekoracji na ogół jest szybki i prosty, a pielęgnacja łatwa, nie wszystkie materiały wymagają konserwacji. Okładziny ścienne dekoracyjne są trwałe, więc warto dobrze się zastanowić nad ich wyborem.

Ściana dekoracyjna w salonie, źródło: Shutterstock

We wnętrzach klasycznych sprawdzi się drewno oraz kasetony, do nowoczesnych pomieszczeń będą pasowały dekoracje z blachy lub cegły, w skandynawskich i industrialnych mieszkaniach można ułożyć cegłę albo drewno, a we wnętrzach glamour świetnie będą wyglądały kasetony. Poza odpowiednim doborem materiału do aranżacji warto zastosować się do zasady "mniej znaczy więcej" i nie przesadzić z powierzchnią wyłożoną dekoracją ścienną. Szczególnie w małych i ciemnych pomieszczeniach należy uważać, żeby nie przytłoczyć wnętrza.

Niektóre okładziny ścienne ocieplają wnętrze, taki charakter mają: drewno, cegła, czy kasetony. Natomiast blacha może sprawiać wrażenie zimnego i surowego materiału.

Rodzaje ścian dekoracyjnych

Do wyboru mamy kilka różnych sposobów na dekoracyjne wykończenie ścian, warto bliżej przyjrzeć się kilku z nich:

  • cegła – bardzo modna okładzina ścienna, może być tradycyjnie czerwona lub bielona, biała, postarzana czy częściowo pokryta tynkiem. Nie musi być ułożona klasycznie, interesująco będzie wyglądała ułożona w jodełkę lub szachownicę;
Ściana dekoracyjna z cegieł, źródło: Shutterstock
  • drewno – to naturalny materiał, który sprawia, że wnętrze jest przytulne i ciepłe. Można zamontować deski w różnych rozmiarach, ułożone w pionie, poziomie lub w jodełkę. Deski mogą być wykończone na wiele sposobów. Modną okładziną są deski z odzysku, które są zniszczone i stare. Do łask wracają boazerie. Ciekawą opcją są też sklejki oraz płyty OSB;
  • kasetony – do wyboru mamy kasetony piankowe trójwymiarowe, kasetony imitujące boazerię angielską z płyty MDF lub drewniane. Mogą być w wielu wzorach i rozmiarach, a kolory możemy dowolnie dopasować do stylu wnętrza;
  • blacha – to bardzo oryginalna okładzina na ścianę, ale nie pasuje do wszystkich aranżacji. Dostępne są okładziny: stalowe, aluminiowe, miedziane czy rdzawa stal corten. Dodatkowo powierzchnia może być: matowa, błyszcząca, pomalowana, postarzana czy z fakturą.

Ostatnio modne są wykończenia, które wyglądają staro i mają charakter. Oryginalną i efektowną okładziną są deski z odzysku albo spatynowana blacha. Taka ściana na pewno zwróci uwagę i będzie ciekawym akcentem we wnętrzu rustykalnym, industrialnym czy nowoczesnym. Można zgodnie z filozofią upcyklingu nadać nową wartość przedmiotom, których ktoś się pozbywa. Ściana zrobiona ze starych desek, blachy czy cegieł z rozbiórki będzie atrakcyjna i ekologiczna, dodatkowo można spróbować ją zrobić samodzielnie.

Dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

32 − = 23

Podobne