Styropian EPS

4.0 Opinie (1)
  • styropian EPS
  • polistyren ekspandowany

Styropian EPS, czyli polistyren ekspandowany, to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykonywania termoizolacji i elewacji budynków. Powstaje w procesie spieniania granulek polistyrenu. Dostępny jest w korzystnych cenach. Warto wiedzieć, jakie ma właściwości i ile dokładnie kosztuje.

Styropian EPS – ogólne informacje

Styropian EPS (polistyren ekspandowany /polistyren spieniony) to materiał, który otrzymuje się poprzez spienianie mikrogranulek polistyrenu za pomocą pary wodnej.

Są to płyty stosowane do tworzenia izolacji termicznej i elewacji budynków, ich standardowe wymiary to 500 x 1000 mm. Zwykle mają kolor biały, a niekiedy szary z domieszką grafitu (styropian grafitowy wyróżnia się lepszymi parametrami technicznymi).

Wśród materiałów używanych do termoizolacji styropian EPS jest najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Stosuje się go do ocieplenia budynków, dachów i stropów. Jego struktura jest porowata i zawiera duże ilości powietrza.

Styropian EPS, źródło: Shutterstock

Właściwości styropianu EPS

Styropian EPS wyróżnia dość wysoka nasiąkliwość. W porównaniu ze styropianem XPS jest mniej twardy i mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Materiał nie wykazuje również odporności na wiele rodzajów rozpuszczalników.

Płyty charakteryzują się niskim współczynnikiem lambda. Ich współczynnik przenikania wynosi od 0,030 do 0,042 W/mK. Należą do materiałów samogasnących, nie podtrzymują ognia, a pod jego wpływem rozpadają się, aby w końcu ulec zwęgleniu. Styropian EPS nie zapewnia pełnej izolacji akustycznej, co oznacza, że nie tłumi skutecznie hałasów.

Ile kosztuje styropian EPS?

Średnia cena styropianu EPS to 150 zł/m3. Ceny mogą być jednak zróżnicowane w zależności od wielu czynników, takich jak przeznaczenie, grubość, producent itd.

Opinie o Styropian EPS - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

85 − = 78

Podobne