Gips syntetyczny


W jaki sposób uzyskuje się gips syntetyczny? Czym różni się od gipsu naturalnego? Ile kosztuje? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym tekście!
Proces produkcyjny gipsu syntetycznego
Gipsy syntetyczne powstają w wyniku odsiarczania spalin przemysłowych – szczególnie tych powstających w zakładach energetycznych i ciepłowniczych. Gipsy syntetyczne w Polsce produkuje się np. przy elektrowniach. Zużycie tego materiału w budownictwie rośnie z roku na rok. Produkcja gipsu syntetycznego jest działaniem na rzecz ochrony środowiska.
Istnieje wiele metod uzyskiwania gipsu syntetycznego. Najbardziej znana polega na dodaniu wapienia lub wapna palonego i przeprowadzeniu właściwych reakcji chemicznych. Następnie usuwa się szkodliwe zanieczyszczenia i pakuje produkt.
Właściwości gipsu syntetycznego
Gips syntetyczny ma właściwości bardzo zbliżone do gipsu naturalnego, dlatego bardzo chętnie wykorzystuje się go w budownictwie.
Do właściwości gipsu syntetycznego z pewnością można zaliczyć:
- wysoką odporność na ściskanie,
- krótki czas wiązania,
- słabą urabialność,
- bezpieczeństwo dla człowieka,
- możliwość modyfikacji w prosty sposób (za pomocą specjalnych mieszanek),
- tworzenie sprzyjającego mikroklimatu w pomieszczeniach,
- szybki przyrost wytrzymałości,
- kremową barwę,
- małą spoistość ziarnową.

Gips syntetyczny może sprawiać trudności w użytkowaniu przez osoby indywidualne. Jego właściwości można modyfikować za pomocą domieszek. W tym zakresie warto zasięgnąć opinii fachowca.
Do wad gipsu syntetycznego, oprócz słabej urabialności, można zaliczyć małą wytrzymałość mechaniczną i dużą nasiąkliwość.
Zastosowania gipsu syntetycznego
Gipsu syntetycznego używa się do:
- produkcji prefabrykatów budowlanych, np. do płyt karton-gips,
- tynków gipsowych,
- mas szpachlowych,
- zapraw,
- wylewek,
- cementów,
- klinkieru,
- prac wykończeniowych.
Gips syntetyczny cena
Ceny syntetycznego gipsu budowlanego są zbliżone do cen gipsu naturalnego. Za worek o wadze 20 kg należy zapłacić ok. 30 zł.