Okno dachowe

5.0 Opinie (1)
 • dach
 • okna dachowe
 • okna wyłazowe
 • okna obrotowe
 • okna uchylne
 • okna uchylno-obrotowe

Okna dachowe to okna w połaci dachu, które mają za zadanie doświetlić poddasze naturalnym światłem. Zapewniają również odpowiednią wentylację pomieszczenia. Są wygodne w obsłudze, funkcjonalne i estetyczne. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje – zwykle dzieli się je ze względu na sposób otwierania. Warto poznać typy okien dachowych i ich ceny.

Okno dachowe - informacje ogólne

Okna dachowe (okna połaciowe) to okna montowane w połaci dachu, mające na celu doświetlić pomieszczenie oraz zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Można je montować właściwie w każdym rodzaju dachu, bez względu na rodzaj pokrycia. Przepuszczają prawie dwa razy więcej światła w porównaniu z innymi rodzajami okien. Ich niewątpliwą zaletą jest również to, że w żadnym stopniu nie przeszkadzają w aranżacji pomieszczenia.

Wymiar okna dachowego dostosowuje się do powierzchni podłogi (powierzchnia szyby powinna mieć nie mniej niż 10% powierzchni podłogi). Istnieje również możliwość zamontowania więcej niż jednego okna dachowego w obrębie jednego pomieszczenia.

Wykonuje się je z drewna lub tworzywa. Zwykle robione są z drewna sosnowego, osłoniętego profilami aluminiowymi. W kuchniach i łazienkach, gdzie panuje duża wilgotność, stosuje się okna drewniane z powłoką poliuretanową lub okna z PVC.

Okna dachowe, źródło: Shutterstock

Rodzaje okien dachowych

Ze względu na sposób otwierania wyróżnia się następujące rodzaje okien dachowych:

 • okna obrotowe;

to najpopularniejszy i najtańszy typ okien dachowych. Są wygodne w obsłudze i utrzymaniu czystości. Oś obrotu znajduje się w połowie wysokości skrzydła. Otwierane są obrotowo za pomocą klamki lub uchwytu;

 • okna uchylne;

to również często spotykany typ okien. Oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Mogą sprawiać kłopoty przy myciu;

 • okna uchylno-obrotowe;

stanowią połączenie konstrukcji obrotowej z uchylną. Mają dwie osie obrotu – w górnej krawędzi ramy oraz w połowie jej wysokości. Są wygodne w obsłudze, ale ich cena jest wyższa niż dwóch powyższych rodzajów okien;

 • okna kolankowe;

składają się z dwóch części, stanowią połączenie okna dachowego z pionowym, zapewniają szerokie pole widzenia;

 • okna balkonowe;

składają się z dwóch części, które tworzą balustradę i daszek, obsługiwane za pomocą klamki;

 • okna wyłazowe;

łączą w sobie funkcje okna dachowego i wyłazu dachowego. Zapewniają bezpieczne wyjście na dach, doświetlenie pomieszczenia i jego przewietrzenie.

Okno dachowe, źródło: Shutterstock

Ile kosztuje okno dachowe?

Ceny okien dachowych są zróżnicowane w zależności od producenta, użytych materiałów, wymiarów, kształtu, sposobu otwierania i wentylacji itd.

Średnia cena okien obrotowych to 400-500 złotych. Znacznie droższe są okna uchylno-obrotowe – ich średni koszt to około 1300 złotych.

Ceny okien wyłazowych to natomiast 800-900 złotych.

Opinie o Okno dachowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 6 = 12

Opinie

 1. U Ulcia

  Okna dachowe świetnie doświetlają wnętrza, ponadto są efektowne ;))

Podobne