Izolacja akustyczna od dźwięków uderzeniowych

4.0 Opinie (1)

Dźwięki uderzeniowe towarzyszą nam zarówno w budynkach wielorodzinnych, jak i w domach jednorodzinnych, zwłaszcza jeśli dzieci mają pokoje na piętrze. Są to głównie hałasy przenoszone przez strop.

Izolacyjność akustyczna stropu

Najczęstszymi hałasami uderzeniowymi są te przenoszone przez stropy: kroki, toczenie, przesuwanie czy tąpnięcia. Nie potrzeba wielkich obliczeń, żeby zobaczyć, a właściwie usłyszeć problem. Jeśli jest słaba izolacja stropu, to codziennie usłyszymy sąsiada lub dziecko nad głową: jak chodzi, przesuwa meble czy coś mu upada na podłogę. Można zamówić specjalistyczne badanie i dowiedzieć się, z czego wynika przenoszenie tych hałasów, ale może okazać się to bardzo kosztowne.

Izolacja akustyczna, sufit podwieszany, źródło: Shutterstock

Są jeszcze dźwięki uderzeniowe, które przenoszą się przez drzwi, więc należy też sprawdzić tę drogę przenoszenia hałasów i może wymienić drzwi na takie, które mają lepszą izolację akustyczną.

Jak zwiększyć izolację akustyczną od dźwięków uderzeniowych?

Żeby uzyskać izolację przed tymi dźwiękami należy zastosować jedną z metod: wykładzinę/dywan, wylewkę, podkłady i maty. Podwieszany sufit też ma właściwości tłumiące. Nawet użyta fuga przy płytkach może pomagać w izolowaniu hałasów. Na rynku dostępne są różne materiały i systemy, które mogą poprawić izolacyjność akustyczną.

Mogą się sprawdzić:

  • podłogi pływające,
  • podkłady akustyczne,
  • pianki akustyczne,
  • podwieszany sufit z wełną mineralną,
  • panele akustyczne,
  • panele 3D,
  • farba termoakustyczna.
Izolacja akustyczna, źródło: Shutterstock

W przypadku domu jednorodzinnego można samodzielnie wprowadzać wszystkie zmiany, jednak inaczej wygląda sytuacja w budynku wielorodzinnym. Wówczas najlepiej porozmawiać z sąsiadem "z góry" i wspólnie z nim ustalić najlepszy sposób na zwiększenie izolacji akustycznej od dźwięków uderzeniowych.

Opinie o Izolacja akustyczna od dźwięków uderzeniowych - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 39 = 47

Opinie

  1. A Alek

    W naszym mieszkaniu ciagle bylo słychać tupanie z góry - to byl taki huk, że cięzko było wytrzymać... Zdecydowalem się właśnie na sufit podwieszany i teraz jest dużo lepiej. Przynajmniej można normlanie funkcjonowac :D

Podobne