Izolacja akustyczna od dźwięków z powietrza

4.0 Opinie (1)

Izolacja akustyczna to istotnie zagadnienie - szczególnie w budynkach wielorodzinnych, gdzie hałasy przenoszą się między ścianami i kondygnacjami, przez co sąsiadów słyszy się tak, jakby byli obok.

Izolacyjność akustyczną od dźwięków z powietrza regulują przepisy i normy, do których należy się stosować w budownictwie. Niestety nie zawsze są one uwzględniane tak, jakbyśmy tego chcieli. Zdarzają się błędy konstrukcyjne, wykonawcze, co więcej, używane są nieodpowiednie materiały budowlane.

Jak sprawdzić akustyczność mieszkania?

Dokonując obliczeń, można sprawdzić, jak ma się akustyczność w domu, mieszkaniu, w którym żyjemy, do norm zawartych w przepisach. Nie jest to prosta sprawa, dlatego najlepiej, jeśli skonsultujemy się ze specjalistą, który sprawdzi dla nas te wartości. Od niego dowiemy się, co jest nie tak i jak możemy to poprawić.

Dźwięki z powietrza to rozmowy, hałas czy głośna muzyka słyszane przez ściany lub strop. Możemy zwiększyć izolacyjność, ale często jest to drogie rozwiązanie, lub zastosować tańsze metody tłumiące hałas. Dostępne są np. płyty z granulatu gumowego, panele akustyczne, konglomeraty czy wełny. Poniżej wymieniamy kilka sposobów na nadmierny hałas - w zależności od tego, skąd dociera do nas dźwięk.

Izolacja akustyczna, źródło: Shutterstock

Izolacja akustyczna ścian

Najlepsza metoda to postawienie litej ściany betonowej, ale jest to rozwiązanie najdroższe. Można też postawić ścianę wielowarstwową lub ścianę wypełnioną wełną. Oprócz tego możliwie jest położenie paneli akustycznych czy innej okładziny akustycznej, a nawet użycie paneli 3D lub farb z właściwością termoakustyczną.

Izolacja akustyczna okien

Warto sprawdzić szczelność okien i w razie gdyby były rozszczelnione lub stare, rozważyć ich wymianę na nowe, z lepszymi parametrami izolacyjności. Można je też uszczelnić, aby wytłumić hałasy z zewnątrz. Istotna jest ponadto technologia zamontowania i sposób wypełnienia szczelin styku okna ze ścianą.

Izolacja akustyczna okna, źródło: Shutterstock

Izolacja akustyczna podłogi

Najlepszym rozwiązaniem są podłogi pływające i zastosowanie materiału izolacyjnego na strop. Dostępnych jest wiele rodzajów mat i wykładzin izolujących, które można również stosować pod płytki, panele czy podłogę drewnianą. Jeśli hałas dochodzi z góry, można zrobić podwieszany sufit i pomiędzy zastosować warstwę izolującą.

Jeśli problem dotyczy domu jednorodzinnego, możemy bez problemu wszystkie poprawki wprowadzić samodzielnie, jednak w przypadku budynków wielorodzinnych jest inaczej. Dobrze, jeśli uda nam się dogadać z sąsiadami i wspólnie zastosować konieczne rozwiązania. Jeżeli jest to niemożliwe, można spróbować we własnym mieszkaniu dokonać poprawy izolacji akustycznej. Nawet proste i niedrogie rozwiązania, jak wykładziny na podłogach czy ciężkie, grube i długie zasłony, mogą odrobinę poprawić sytuację.

Opinie o Izolacja akustyczna od dźwięków z powietrza - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 5

Podobne