Framuga

0.0 Opinie (0)
  • ościeżnica
  • futryna
  • framuga

Framuga często jest mylnie utożsamiana z futryną lub ościeżnicą. Te dwie ostatnie są z kolei nierzadko traktowane jako synonimy – również błędnie. Jakie są więc ich definicje? I czym wobec tego jest framuga? Poniżej wyjaśniamy różnice między przywołanymi pojęciami.

Co to jest framuga?

Framuga to wnęka, w której osadza się okno lub drzwi. Zlokalizowana jest pomiędzy fasadą ściany wewnątrz pomieszczenia a powierzchnią osadzonego okna lub drzwi.

Framuga podokienna to z kolei wnęka pod oknem z miejscem na grzejnik.

Framuga, źródło: Shutterstock

Ościeżnica, futryna, framuga – różnice, definicje, znaczenie

W języku potocznym trzech powyższych pojęć używa się często zamiennie. Tymczasem mają one inne znaczenia – uwagę na to zwracają eksperci budowlani i inne osoby ściśle związane z branżą okienną.

Ościeżnica to rama montowana w otworze drzwiowym, do której montuje się skrzydło drzwiowe. Futryna jest również ramą w otworze drzwiowym, ale jest to pojęcie podrzędne w stosunku do ościeżnicy. Zaś framuga, jak podano już wyżej, to wnęka, w której osadza się okno lub drzwi. Warto zapamiętać te różnice.

Opinie o Framuga - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

Opinie

  1. S skakub

    "framuga to wneka", czyli przestrzen, czyli nic. Powiedzialbym ze to ODLEGLOSC miedzy licem sciany a licem drzwi, lub ramy okiennej. Czyli montujac okno istnieja zazwyczaj dwie framugi- zewnetrzna i wewnetrzna- nie?

Podobne