Klamki do drzwi zewnętrznych

4.0 Opinie (1)
  • klamki do drzwi zewnętrznych
  • klamki do drzwi wejściowych
  • klamki
  • klamka

Klamka do drzwi zewnętrznych to niezbywalny element każdych drzwi wejściowych. Przy wyborze klamek należy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością, a także skutecznością w zapewnieniu bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostają również względy estetyczne. Warto więc poznać właściwości klamek do drzwi zewnętrznych, ich rodzaje i orientacyjne ceny.

Klamki do drzwi zewnętrznych – ogólne informacje

Klamki do drzwi zewnętrznych wykonuje się z różnego rodzaju materiałów (stal nierdzewna, aluminium, znal, mosiądz, tworzywa sztuczne). Połączone są z szyldem, czyli elementem montowanym bezpośrednio na drzwiach – wyróżnia się szyldy długie (obejmujące klamkę i zamek) oraz szyldy dzielone (składające się z dwóch elementów).

Klamki powinny być trwałe, solidne i funkcjonalne, a przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo. Mają chronić przed intruzami i nieproszonymi gośćmi i być odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Klamka w drzwiach zewnętrznych, źródło: Shutterstock

Ważne jest również, żeby były wygodne w użytkowaniu. Zwykle uwagę zwraca się również na wygląd klamki, która powinna stanowić spójną kompozycję z drzwiami. Klamki dostępne są w różnych stylach i kolorach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do wyglądu drzwi.

Rodzaje klamek do drzwi zewnętrznych

Na rynku dostępne są różnego rodzaju klamki zewnętrzne. Należą do nich:

  • klamki tradycyjne;

to klamki, w których zwolnienie mechanizmu zamka następuje po naciśnięciu. Dostępne są z szyldem długim i krótkim. To klasyczne i najczęściej wybierane rozwiązanie;

  • gałki;

to klamki o owalnym kształcie. Mechanizm zamka w tym przypadku zostaje zwolniony po przekręceniu (gałki obrotowe) lub pociągnięciu (gałki stałe). Tego rodzaju klamki świetnie pasują do drzwi utrzymanych w stylu rustykalnym;

Klamka, drzwi zewnętrzne, źródło: Shutterstock
  • pochwyty;

to klamki, w których zwolnienie mechanizmu zamka następuje po pociągnięciu. Montowane są na drzwiach (pochwyty zwykłe) lub wpuszczane w drzwi (pochwyty wpuszczane). Często stosuje się je w drzwiach przesuwnych.

Ile kosztują klamki do drzwi zewnętrznych?

Ceny klamek do drzwi zewnętrznych są bardzo zróżnicowane. Najprostsze klamki można kupić już za około 30 złotych. Średnia cena to 50 złotych. Dostępne są jednak klamki w o wiele wyższych cenach.

Opinie o Klamki do drzwi zewnętrznych - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 3 =

Podobne