Ościeżnica

4.0 Opinie (1)
  • ościeżnica
  • futryna
  • rama drzwi

Ościeżnica to niezbywalny element każdych drzwi – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jest ramą, do której montuje się skrzydło drzwiowe. Pełni przy tym szereg istotnych funkcji. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na temat ościeżnic, ich rodzajów oraz zastosowania.

Ościeżnica – podstawowe informacje

Ościeżnica to nieruchoma rama montowana w otworze drzwiowym. Za pomocą zawiasów montuje się do niej skrzydło drzwiowe. Składa się z czterech elementów – dwóch pionowych (tzw. stojaków) i dwóch poziomowych (to górna belka nadprożowa oraz tzw. ślepy próg). Ościeżnice mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów (drewno, MDF, PCV, metal, aluminium).

Ościeżnica, zwana potocznie futryną, pozwala utrzymać drzwi w odpowiedniej pozycji, chroni przed utratą ciepła, stanowi uszczelnienie i wypełnienie szczelin między ścianą a drzwiami. Pełni przy tym funkcje dekoracyjne.

Ościeżnica, framuga, źródło: Shutterstock

Rodzaje ościeżnic

Wyróżnia się następujące rodzaje ościeżnic:

  • ościeżnice stałe (tradycyjne rozwiązanie bez możliwości regulacji wymiarów, posiada określone wymiary dostosowane do standardowej grubości murów – 6-10 cm, nie nadaje się do ścian o innych wymiarach, jej montaż może być trudny i kłopotliwy),
  • ościeżnice regulowane (daje możliwość regulacji wymiarów, można ją montować w otworze drzwiowym o niestandardowych wymiarach, nadają się do montażu jedynie na ścianach o grubości co najmniej 7,5 cm).

Ile kosztuje ościeżnica?

Ceny ościeżnic są zróżnicowane. Zaczynają się już od około 50-70 złotych. Dostępne są jednak ościeżnice w cenach kilka razy wyższych.

Opinie o Ościeżnica - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

18 − 17 =

Podobne