Próg do drzwi

4.0 Opinie (1)
  • próg do drzwi
  • progi

Próg jest bardzo istotnym elementem niemal każdych drzwi. Do jego głównych funkcji należy skuteczna izolacja cieplna i akustyczna. Powinien być więc trwały, szczelny i odpowiednio osadzony. Próg do drzwi wpływa również na estetykę wykończenia domu i mieszkania. Warto poznać rodzaje progów i ich właściwości.

Próg do drzwi – ogólne informacje

Próg do drzwi to niezwykle ważny element niemal każdych drzwi. Montuje się go zarówno przy drzwiach wejściowych, jak i wewnętrznych. Stanowi wykończenie podłogi i drzwi, wpływa również na ich funkcjonalność i estetykę.

Jego główne funkcje to uszczelnienie i termoizolacja – w przypadku drzwi wejściowych zamyka dopływ zimnego powietrza do wnętrza i chroni przed działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto ma za zadanie izolować akustycznie pomieszczenie – tłumi hałasy z zewnątrz.  

Przy drzwiach wewnętrznych próg służy głównie izolacji cieplnej i akustycznej – ma skutecznie oddzielać pomieszczenie od innych. Warto przy tym pamiętać, że próg do drzwi może stwarzać także pewne ograniczenia (zwłaszcza dla osób mniej sprawnych czy poruszających się na wózkach).

Progi do drzwi wykonuje się z różnych materiałów, dostępne są progi o różnej konstrukcji i wymiarach. Powinny być trwałe, wytrzymałe i stabilnie osadzone. Odpowiedni montaż progu jest – obok jego właściwości – sprawą kluczową.

Próg, źródło: Shutterstock

Rodzaje progów do drzwi

Ze względu na użyty materiał wyróżnia się następujące rodzaje progów:

  • progi drewniane (wykonuje się je zwykle z drewna bukowego, sosnowego, jesionowego i dębowego, są wyjątkowo szczelne i stanowią bardzo skuteczną izolację cieplną, są tradycyjnym rozwiązaniem, wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi),
  • progi metalowe (wykonuje się je zwykle z aluminium, są bardzo trwałe i wytrzymałe, mają jednak dość niskie parametry izolacji termicznej, więc montuje się je zwykle w miejscach, które nie wymagają dużego uszczelnienia),
  • progi PCV (są bardzo szczelne, ale przy tym podatne na uszkodzenia mechaniczne, to jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań, dostępne są w różnych wzorach).

Ile kosztuje próg do drzwi?

Ceny progów do drzwi są zróżnicowane, m.in. z uwagi na zastosowany materiał. Ich średnie ceny wahają się od 15 do 100 złotych.

Opinie o Próg do drzwi - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 36 = 42

Podobne