Parkiet lamelowy – klepki lamelowe
4.0 Opinie (1)
Parkiet lamelowy był popularny w latach 80-90 tych, obecnie wraca do łask, więc warto zwrócić na niego uwagę. Tak zwany lamparkiet jest tańszy niż parkiet tradycyjny, łatwiejszy w montażu i można go układać przy ogrzewaniu podłogowym. Poza tym wygląda niemal identycznie jak tradycyjny parkiet, ale jest tańszy.
Lamparkiet – łatwy w montażu i tani parkiet
Klepki lamelowe po ułożeniu wyglądają prawie identycznie jak zwykły parkiet, ale system ten jest zupełnie inny. Lamelki nie posiadają piór ani wpustów, montuje się je na styk przy pomocy kleju. Klepki lamelowe są cieńsze niż tradycyjne klepki, mają grubość od 10 do 14 mm, ale są wykonane z litego drewna. Cienka warstwa lamelek sprawia, że nie możemy ich szlifować tyle razy co parkiet tradycyjny. Mała grubość lamparkietu pozwala wyrównać podłogi w całym mieszkaniu, łatwiej będzie dopasować poziom płytek ceramicznych z parkietem z lamelek. Plusem jest możliwość układania lamparkietu przy ogrzewaniu podłogowym.
Montaż parkietu lamelowego jest łatwiejszy niż tradycyjnego, ale należy użyć dobrej jakości kleju: łączącego i montażowego. Dzięki temu możemy wydłużyć żywotność lamparkietu. Podłogę z lamelek możemy ułożyć samodzielnie, przez co zaoszczędzimy na montażu. Lamparkiet nie jest tak popularny jak tradycyjny parkiet, ale warto go wziąć pod uwagę przy wyborze okładziny podłogowej.
Niestety podłoga z klepek lamelowych może pod wpływem wilgoci się odkształcać, drewno stale pracuje i jeśli różnice wilgotności są duże, to klepki mogą się rozsychać oraz rozklejać. Jeśli do tego dojdzie deseczki są bardziej narażone na uszkodzenia. Dlatego lepiej zastosować parkiet z drewna stabilnego, jak na przykład gatunki egzotyczne: teak, merbau, iroko czy nasz krajowy dąb. Odpowiednia impregnacja, pielęgnacja oraz konserwacja pozwolą nam dłużej cieszyć się parkietem lamelowym.
Rodzaje parkietu lamelowego oraz jego wykończenie
Do wyboru mamy wiele wariantów lamparkietów, mogą być wyprodukowane z drewna rodzimego lub egzotycznego. Przez co zyskujemy szeroką gamę kolorów i wzorów, poza tym zagraniczne gatunki drzew są bardziej odporne na wilgoć i uszkodzenia. Parkiety lamelowe mogą mieć wykończenie błyszczące, półmatowe lub matowe, a do ich impregnacji można wykorzystać:
- olej,
- wosk,
- ług,
- lakier.
Lamparkiet może być ułożony na wiele wzorów: szachownica, jodełka, cegiełka, drabinka, wzór równoległy czy wzór okrętkowy. Tyle wariantów kolorów, wzorów oraz wykończenia gwarantuje, że bez problemu dobierzemy odpowiedni parkiet lamelowy do każdego wnętrza oraz stylu: klasycznego, loftowego czy prowansalskiego. Warto również zwrócić uwagę na elementy wykończeniowe, jak listwy i progi, odpowiednio dobrane będą niczym piękna rama. Elegancko zwieńczony parkiet jest estetyczny oraz prawidłowo zabezpieczony.
Parkiet z klepek lamelowych – zalety i wady
Zalety parkietu lamelowego to na przykład:
- trwałość i wytrzymałość,
- właściwości antystatyczne,
- uniwersalność (nadają się na każde podłoże),
- szeroki wybór wzorów i kolorów,
- elegancki i naturalny materiał,
- niższa cena niż tradycyjnych klepek,
- fakt, że nadają się przy ogrzewaniu podłogowym.
Natomiast wady lamparkietu to między innymi:
- skłonność do rozklejania,
- cieńsza warstwa do odnawiania,
- słabsze właściwości izolacyjne,
- skłonność do scierania.