Parkiet tradycyjny – klepki tradycyjne
4.0 Opinie (1)
To najbardziej popularny i znany rodzaj parkietu jest trwały, odporny i posiada właściwości izolacyjne oraz antystatyczne. Parkiety tradycyjne sprawdzą się w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Dodatkowo mogą być kilkukrotnie odnawiane i wyglądają bardzo elegancko.
Klepki tradycyjne – elegancka i wytrzymała okładzina podłogowa
Parkiet tradycyjny produkowany jest z drewna krajowego lub egzotycznego, który układa się z prostokątnych deseczek nazywanych klepkami lub deszczułkami. Montaż odbywa się przez łączenie klepek na pióro i wpust, a całość mocuje się za pomocą kleju. Dawniej oraz obecnie w zabytkowych wnętrzach klepki były przybijane za pomocą gwoździ. Poszczególne deski mogą być o długości do 30 cm, natomiast z drewna egzotycznego mogą być dłuższe, nawet 50 cm. Grubość klepek wynosi od 15 do 22 mm, jednak warstwa użytkowa jest cieńsza i wynosi około 9-11 mm. Grubość warstwy użytkowej zależy od gatunku drewna, sięga ona do łączenia klepek na pióro i wpust - to właśnie ta warstwa nadaje się do cyklinowania. Im grubsze klepki, tym więcej razy możemy odnowić podłogę. Drewno egzotyczne jest cieńsze, ponieważ ma lepsze parametry i nie wymaga tak częstego szlifowania.
Podłoga ułożona z klepek tradycyjnych jest rozwiązaniem na lata, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Poza tym montaż jest skomplikowany i wymaga doświadczonego fachowca. Nieprawidłowo ułożony parkiet może się wypaczać, powstaną szczeliny i nie będzie wyglądał już tak pięknie jak na początku. Grubsze parkiety nie nadają się przy ogrzewaniu podłogowym, ale można je układać na różnych powierzchniach. Podłoże powinno być równe, ponieważ parkiet, jak każda podłoga drewniana, będzie mocno pracował.
Parkiet tradycyjny – różne wzory i wykończenie klepek
Parkiet tradycyjny nie musi być nudny i klasyczny, możemy wybrać ciekawe drewno egzotyczne o pięknej barwie i rysunku słoi. Poza tym klepki mogą być układane w różne wzory, jak na przykład:
- cegiełka,
- szachownica,
- jodełka,
- jodełka podwójna lub potrójna,
- jodełka francuska,
- drabinka,
- wzór równoległy,
- wzór okrętowy,
- wzór holenderski.
Można też łączyć różne gatunki drewna i poprzez różne odcienie uzyskać dodatkowe walory dekoracyjne.
Podłogę z parkietu po cyklinowaniu należy odpowiednio zabezpieczyć, do wyboru mamy wykończenie błyszczące, matowe lub półmatowe. Parkiet możemy zaimpregnować na kilka sposobów, w tym celu wykonuje się:
- olejowanie,
- woskowanie,
- lakierowanie,
- ługowanie.
Parkiet z klepek tradycyjnych – zalety i wady
Parkiet tradycyjny ma zdecydowanie więcej zalet, miedzy innymi:
- trwałość i wytrzymałość,
- odporność na ścieranie,
- właściwości antystatyczne,
- dobra izolacja akustyczna i termiczna,
- możliwość odnawiania,
- uniwersalność (nadaje się na każde podłoże),
- szeroki wybór wzorów i kolorów,
- elegancki i naturalny materiał.
Wady parkietu z klepek tradycyjnych to:
- wysoka cena,
- trudny montaż,
- skłonność do powstawania szczelin,
- fakt, że nie wszystkie nadają się przy ogrzewaniu podłogowym.