Gips alabastrowy


Z czego składa się gips alabastrowy? Czym się różni od klasycznego gipsu? Odpowiedzi na te pytania w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.
Skład gipsu alabastrowego
W gipsie alabastrowym można oprócz gipsu znaleźć anhydryt i marmurowe włókna. Wypala się go w temperaturze ok. 120–180 °C. Gips alabastrowy jest mielony na bardzo drobną mączkę. Uważa się go za najlepszy jakościowo gips. Gips alabastrowy ma bardzo podobne właściwości do gipsu naturalnego, ale jest dużo bielszy.
Zastosowanie gipsu alabastrowego
Gips alabastrowy jest bardzo plastyczny. Jest szeroko używany w rzeźbiarstwie, medycynie, stomatologii, modelarstwie i w sztuce. W budownictwie bywa stosowany w pracach sztukaterskich. Świetnie sprawdza się jako materiał naprawczy ceramiki i gipsów – bardzo dobrze wypełnia różnego rodzaju ubytki. Znajduje zastosowanie w produkcji zdobień i prefabrykatów do upiększania wnętrz. Dzięki niemu można wykonać precyzyjne sztukaterie.

Gips alabastrowy - właściwości
Najważniejsze cechy gipsu alabastrowego:
- materiał ten szybko twardnieje (kilka minut),
- jest bardzo plastyczny,
- nadaje się do napraw ubytków,
- jest kruchy i podatny na uszkodzenia mechaniczne,
- wymaga dużo wody do przygotowania,
- po wyschnięciu imituje ceramikę,
- daje równą i jednolitą powierzchnię,
- doskonały do wszelkiego rodzaju odlewów.
Gips alabastrowy cena
Gips alabastrowy to najlepszy jakościowo gips, dlatego jego cena jest dosyć wysoka. Również sztukaterie i prefabrykaty wykonane z gipsu alabastrowego są drogimi produktami. Przeważnie kupuje się nie sam gips, ale produkty, które są z niego wykonane. Jeśli jednak zaszłaby potrzeba zakupu gipsu alabastrowego, to trzeba się liczyć z kosztem ok. 12 zł za jeden kilogram.