Piasek kwarcowy


Piasek kwarcowy to drobnoziarnisty w pełni naturalny materiał, który stosuje się np. w zaprawach budowlanych. Więcej o jego właściwościach, zastosowaniach i cenie w poniższym artykule.
Z czego składa się piasek kwarcowy?
Piasek kwarcowy – podobnie jak żwir kwarcowy – powstaje z rozdrobnionych skał, które zawierają kwarc. Piasek zostaje poddany jednak dużo dokładniejszej obróbce mechanicznej, po to żeby uzyskać jak najdrobniejszą frakcję ziarna. Drobniejszy kwarc ma o wiele szersze zastosowanie niż żwir kwarcowy.
Rodzaje i zastosowania piasku kwarcowego
Piasek kwarcowy występuje w wielu różnych odmianach. Główny podział uwzględnia sposób wydobycia i obróbki. Wyróżniamy zatem:
- sztuczny piasek kwarcowy,
- naturalny, biały piasek kwarcowy,
- przemyty piasek,
- piasek selekcjonowany (flotacyjny),
- piasek szorujący.
Często piasek kwarcowy przeznaczony np. do ozdób poddaje się dodatkowemu barwieniu za pomocą innych minerałów lub żywic.

Kolejny podział obejmuje dwa najczęściej spotykane w budownictwie typy piasku kwarcowego:
- mokry,
- suchy.
Suchy piasek kwarcowy stosuje się przede wszystkim w betonach, zaprawach, w budownictwie miejskim i drogowym oraz przy utwardzaniu nawierzchni. Używa się go także w produkcji prefabrykatów, np. bruku. Suchy piasek kwarcowy jest również częstym składnikiem farb i klejów. Nada się również do oczyszczania niektórych rodzajów powierzchni (piaskowanie).
Mokry piasek kwarcowy jest również dodatkiem do betonów. Stosuje się go też w tynkach wewnętrznych i zewnętrznych oraz przy produkcji kostki brukowej.
Właściwości piasku kwarcowego i jego cena
Piasek kwarcowy jest bardzo oporny na uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego opiera się działaniu chemikaliów i znosi bardzo wysokie temperatury.
Za worek suchego piasku o wadze 25 kg trzeba zapłacić od ok. 20 zł do 40 zł. Wszystko zależy od grubości ziarna i rodzaju piasku.