Tynk magnetyczny


Czy tynki magnetyczne rzeczywiście należą do tynków? Z czego się składają? Jakie mają właściwości? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.
Tynk magnetyczny – skład
Tynk magnetyczny jest dostępny w sprzedaży zazwyczaj pod postacią akrylowej masy. Przed nakładaniem nie wymaga rozcieńczania innymi substancjami.
Po wyschnięciu tynk tworzy warstwę magnetyczną. Z tego powodu świetnie sprawdza się w kuchniach, przedszkolach, szkołach i wszędzie tam, gdzie chcemy przyczepiać przedmioty do ścian (wewnątrz pomieszczeń).
Tynki magnetyczne składają się z:
- masy akrylowej,
- magnetytów (odpowiadają za właściwości magnetyczne),
- dodatków poprawiających cechy produktu, np. urabialność.

Nakładanie tynku magnetycznego
Materiał ten wymaga dobrze przygotowanego i oczyszczonego podłoża. Gruntowanie musi być przeprowadzone bardzo dokładnie. Dodatkowo tynk magnetyczny powinien być nakładany w umiarkowanych warunkach temperaturowych.
Tynki magnetyczne można z powodzeniem pokrywać każdym rodzajem farby. Jeśli to wskazane przez producenta, to dla wzmocnienia efektu warstwę tynku można pomalować specjalną farbą magnetyczną do wnętrz.
Nanosi się go warstwami, za pomocą szpachelki. Zazwyczaj wystarcza jedna warstwa bazowa i druga wyrównująca. Tynki magnetyczne łatwo się czyści. Po nałożeniu tynk trzeba jednak odpowiednio suszyć i przez kilka tygodni dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
Tynk magnetyczny cena
Tynki magnetyczne sprzedaje się jako gotową masę. Są bardzo drogim produktem. Ich cena wynosi od ok. 400 zł za 20 kg masy tynkowej.