Tynk renowacyjny


Gdzie powinno się stosować tynki renowacyjne? Z czego się składają i ile kosztują? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście
Co wchodzi w skład tynków renowacyjnych?
Tynki renowacyjne to specyficzne produkty, które mają w swoim składzie odpowiednio dobrane kruszywa. Zazwyczaj tynk renowacyjny zawiera:
- piasek,
- wapno,
- cement,
- kruszywa,
- dodatki poprawiające właściwości, np. przyczepność.
Należy pamiętać, że tynki renowacyjne nie są rozwiązaniami samodzielnymi. Aby w pełni osiągnąć zamierzony efekt, trzeba zakupić – oprócz samego tynku – także obrzutkę i tynk podkładowy. Najlepiej, aby wszystkie te produkty pochodziły od jednego producenta – chodzi o kompatybilność.

Tynk renowacyjny dobiera się zazwyczaj w oparciu o właściwości konkretnego muru. Chodzi o dobranie parametrów i odpowiednich składników. Badanie muru polega m.in. na zmierzeniu zasolenia.
Gdzie stosuje się tynki renowacyjne?
Tynków renowacyjnych używa się przede wszystkim do mocno zawilgoconych i zasolonych ścian oraz wszędzie tam, gdzie nie sprawdzają się tynki tradycyjne.
Jeśli na zawilgoconą ścianę zostałby naniesiony tynk, np. mineralny, to owszem, nierówności i plamy zostałyby zamaskowane, ale w dalszej perspektywie ten rodzaj tynku przyczyniłby się do niszczenia muru.
Tynki renowacyjne mają bardzo dobre właściwości naprawcze, a co najważniejsze są w stanie wchłaniać wilgoć ze ściany, na którą zostały naniesione i oddawać ją na zewnątrz. Dodatkowo tynki te przechowują w sobie skrystalizowane sole i nie pozwalają na powstawanie wykwitów. Tynki renowacyjne są zalecane do nanoszenia na ściany piwnic. Dodatkowo, tynki te powinny być malowane odpowiednio dobraną farbą.
Uwaga! Tynki renowacyjne nie są warstwą izolacyjną, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie muru, zanim zawilgotnieje.

Charakterystyka tynków renowacyjnych
Do najważniejszych cech tynków renowacyjnych zaliczamy:
- pochłanianie związków soli,
- dużą paroprzepuszczalność,
- możliwość oddawania wilgoci na zewnątrz,
- redukcję skurczu w czasie wysychania,
- wysoką wytrzymałość,
- możliwość stosowania na mokrym murze,
- możliwość stosowania na wymagających powierzchniach, np. na zabytkowych ścianach.
Tynk renowacyjny cena
Ceny tynków renowacyjnych różnią się w zależności od rodzaju i producenta. Za worek suchej masy o wadze 25 kg należy zapłacić od ok. 40 zł do nawet 120 zł. Do tego należy doliczyć koszt pozostałych materiałów, gdyż tynk renowacyjny to tylko element kompleksowego rozwiązania przeciwwilgociowego.