Wapno budowlane


Czym różni się wapno palone, gaszone, hydratyzowane i hydrauliczne? Zastosowanie wapna budowlanego oraz jego właściwości znajdziesz w poniższym artykule.
Proces powstawania wapna budowlanego i jego nazwy
Wapno budowlane jest materiałem używanym m.in. w zaprawach. Inne jego nazwy to wapno gaszone lub hydratyzowane (suchogaszone). Powstaje z procesu gaszenia wapna palonego. Tę reakcję znamy z lekcji chemii w szkole – między wodą i tlenkiem węgla (dodanych uprzednio do wapna palonego) powstaje wodorotlenek wapnia. Wapno jest podstawowym elementem chemii budowlanej – znajduje również zastosowanie w rolnictwie czy w przemyśle spożywczym.
Proces gaszenia wapna (lasowania) może odbywać się na dwa sposoby:
- metodą suchą – metoda przemysłowa, w wyniku której powstaje wapno suchogaszone, czyli najpopularniejsze wapno hydratyzowane,
- metodą mokrą – wapno palone wystarczy zalać wodą.
Wapno hydratyzowane zalicza się do wapien powietrznych, które nie twardnieją pod wodą. Wapna hydrauliczne zaś to takie, które twardnieją pod wodą.

Samonaprawa
W tynkach zawierających duże ilości wapna hydratyzowanego zaobserwowano proces samonaprawy pęknięć. Warunkiem jest dobra rozpuszczalność użytego wapna. Przy mikropęknięciach nawet najmniejsza ilość rozpuszczonej zaprawy jest w stanie sama uzupełnić ubytek. Wapno gaszone jest też w dużej mierze odporne na promieniowanie UV.
Zastosowanie wapna budowlanego
Wapno jest przede wszystkim podstawowym składnikiem zapraw, tynków i gładzi szpachlowych. Stosowane w mieszankach budowlanych poprawia ich retencję wody i plastyczność. Dzięki temu dana mieszanina lepiej się nakłada i utrzymuje na powierzchni.
Wapno hydratyzowane zdecydowanie poprawia przyczepność do podłoża – jest to bardzo ważne przy powierzchniach nierównych. Wapno pozwala na pracę przy np. krzywych ścianach. Używa się go także przy bieleniu ścian budynków – wapno odkaża, likwidując drobnoustroje i pasożyty. Pobielane ściany charakteryzują się wyższą odpornością na grzyby i pleśnie. Bielenie jest szczególnie wskazane w miejscach narażonych na zawilgocenie.
Wapno hydratyzowane dzięki swojej strukturze pozwala na „oddychanie” ściany, poprawia cyrkulację powietrza i zapobiega powstawaniu wilgoci. Struktura wapna hydratyzowanego jest porowata, przez co posiada podobną właściwość co beton komórkowy czy wełna mineralna – stanowi dobrą izolację cieplną.
Do zalet zapraw z dodatkiem wapna należy dodać ich „samoimpregnację”. Wapno wchodzi w ciągłą reakcję chemiczną z dwutlenkiem węgla znajdującym się w powietrzu. Powstały węglan wapnia wzmacnia powierzchnię zaprawy i pozytywnie oddziałuje na jej mikrostrukturę.
Za 20 kg worek wapna hydratyzowanego należy zapłacić ok. 13 złotych – ta informacja jest niewątpliwie kolejną zaletą produktu.

Wapno hydrauliczne
Wapno hydrauliczne powstaje po zmieleniu innych wapieni niż w przypadku pozostałych wapien.
Wapno hydrauliczne charakteryzuje się niższą wytrzymałością niż gaszone czy hydratyzowane. Mimo tego nadal jest stosowane w budownictwie. Dzieje się tak ze względu na jego inne właściwości. Wapno hydrauliczne jest odporne na działanie wody, a używa się go w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenie, np. do murów fundamentowych i tynków.
Cena to ok. 60 zł za 40 kg.
Właściwości wapna budowlanego
Właściwości wapna budowlanego:
- różne rodzaje dostosowują się do panujących warunków atmosferycznych,
- poprawia retencję, plastyczność i przyczepność mieszanek budowlanych do podłoża,
- posiada właściwości odkażające,
- dobra izolacja cieplna,
- paroprzepuszczalne,
- właściwości samonaprawy,
- samoimpregnacja,
- niski koszt materiału.
Wyczerpujący artykuł i mega pomocny - szczególnie dla kobiety, która nie orientuje się w temacie :D