Zaprawa cementowo-wapienna


Zaprawa cementowo-wapienna jest uważana za zaprawę tradycyjną. Służy głównie do prac tynkarskich i murarskich. Dowiedz się o niej więcej z naszego tekstu!
Czym jest zaprawa cementowo-wapienna i z czego się składa?
W budownictwie mianem zaprawy „zwyczajnej” lub „tradycyjnej” określa się zaprawę cementowo-wapienną. Jest ona powszechnie stosowana zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i w miejskim.
Fenomen zaprawy cementowo-wapiennej polega na połączeniu dwóch ważnych składników, czyli cementu i wapnia. Cement to materiał, który zapewnia materiałowi wytrzymałość. Poprawia również jej odporność na działanie wody. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzeba solidnej zaprawy, która dobrze przeniesie przeciążenia konstrukcyjne.
Wapno natomiast zdecydowanie poprawia urabialność zaprawy. Zaprawę cementowo-wapienną rozprowadza się zdecydowanie łatwiej niż cementową czy wapienną. Dzięki dodatkowi wapna zaprawa staje się jeszcze bardziej elastyczna – poprawiają się jej zdolności do przenoszenia nacisku. Dodatkowo wapno poprawia przyczepność zaprawy i paroprzepuszczalność.

Wapno w zaprawie cementowo-wapiennej pozytywnie wpływa na termoizolację. Dzięki niemu zaprawa zyskuje zdolność samoregeneracji, czyli naprawy mikrouszkodzeń.
Jak przygotowuje się zaprawę cementowo-wapienną?
Ten rodzaj zaprawy zazwyczaj jest przygotowywany bezpośrednio na placu budowy. Do zaprawy cementowej dodaje się zaprawę wapienną w formie zawiesiny (nie wapno budowlane!) w odpowiednich proporcjach. Warto jednak pamiętać, że składniki mogą mieć gorszą jakość i wpłynąć na przyszłe parametry muru.
Gotowa zaprawa cementowo-wapienna jest wygodniejszym, ale też droższym rozwiązaniem. Przy jej zakupie mamy jednak pewność, że zaprawa będzie mieć właściwości deklarowane przez producenta. Najczęściej można ją nabyć w postaci suchej mieszanki.
Zastosowanie zaprawy cementowo-wapiennej
Głównym zastosowaniem zaprawy cementowo-wapiennej jest wznoszenie murów. Dzięki temu, że cement jest jednym z głównych składników, zaprawa świetnie nadaje się do murowania różnych rodzajów materiałów, np. bloczków z betonu komórkowego czy elementów ceramicznych.
Zaprawa tradycyjna nie doprowadza do powstawania pęknięć na murze, gdyż sama przyjmuje większość naprężeń. Dodatkowo ma bardzo długą żywotność i może być używana do murowania gruntowego.

Zaprawa cementowo-wapienna - cena i proporcje
Za worek o wadze 25 kg trzeba zapłacić ok. 10 zł. Znajdziemy w nim drobną mieszankę o odpowiednich proporcjach i właściwościach.
Jeśli chcielibyśmy wykonać tę zaprawę samodzielnie, to należy zasięgnąć opinii fachowca. On najlepiej będzie wiedział, jakiego produktu potrzebujemy. Ogólnie przyjęte proporcje są następujące: 1 część cementu na 2 części wapna na 10 części piasku.
Podobne proporcje są potrzebne do przygotowania tynku – wtedy jednak trzeba wykorzystać mniej wapna i piasku.