Zaprawa klejowa


Zaprawa klejowa służy do trwałego i stabilnego łączenia elementów z określonym podłożem. Najczęściej stosowana jest do mocowania różnego rodzaju płytek na ścianach i podłogach. Dostępne na rynku produkty charakteryzują się określonymi właściwościami i przeznaczeniem. Ważne jest więc, żeby spośród nich wybrać ten najbardziej odpowiedni.
Czym są zaprawy klejowe?
Zaprawy klejowe to produkty wykorzystywane do mocowania różnego rodzaju okładzin ściennych i podłogowych oraz ociepleń do określonych powierzchni. Stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Określone preparaty różnią się między sobą parametrami i właściwościami.
Przy podejmowaniu decyzji o kupnie zaprawy klejowej należy więc wziąć pod uwagę szereg różnych czynników, takich jak rodzaj podłoża i jego wilgotność, naprężenie, warunki zewnętrzne, parametry mocowanych elementów itd. Tylko odpowiedni wybór produktu zapewni trwałe połączenie, a także bezpieczeństwo użytkowania, bezproblemową eksploatację oraz oczekiwane efekty wizualne.

Rodzaje zapraw klejowych
Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów zapraw klejowych, które oznaczone są określonymi symbolami literowo-cyfrowymi (zgodnie z normą PN-EN 12004). Wszystkie oznaczenia znajdują się na opakowaniu.
Ze względu na skład chemiczny zaprawy klejowe dzielimy na:
- C – cementowe (zaprawy na bazie cementu o uniwersalnym charakterze),
- D – dyspersyjne (zaprawy złożone ze spoin organicznych i wypełniaczy mineralnych, przeznaczone do mocowania na metalu, glazurze, płytach z karton gipsu),
- R – reaktywne (zaprawy na bazie reaktywnych żywic syntetycznych o wysokiej wodoodporności, stosowane na podłożach syntetycznych, metalowych, ceramicznych, PCV).
Jeśli chodzi o czas wiązania, to zaprawy oznacza się:
- 1 – normalnie wiążące,
- 2 – intensywnie wiążące (szybszy lub dłuższy czas wiązania).

Zaprawy klejowe wyróżniają się ponadto szeregiem innych właściwości. Te oznaczane są następującymi symbolami:
- F – zaprawa szybkowiążąca,
- E – wydłużony czas otwarty,
- T – obniżony spływ,
- S1 – zaprawa odkształcalna 2,5-5 mm,
- S2 – zaprawa odkształcalna powyżej 5 mm.
Ile kosztuje zaprawa klejowa?
Ceny zapraw klejowych są uzależnione od ich parametrów technicznych, producenta, objętości opakowania itd. Średnia cena to około 1-3 złotych za kilogram produktu.
Zaprawy sprzedawane są zwykle w opakowaniach o wadze 25 kilogramów.