Żwir kwarcowy


Żwir kwarcowy jest kruszywem chętnie wykorzystywanym do dekoracji i wykończeń. Swoje zastosowanie znajduje m.in. w ogrodach czy w przydomowych alejkach. Zainteresowanych zapraszamy do lektury.
Z czego składa się żwir kwarcowy?
Żwir kwarcowy składa się z przede wszystkim z kwarcu. Jest to pospolity minerał, który wchodzi w skład np. piaskowców czy skał metamorficznych. W przeciwieństwie do piasku kwarcowego żwir kwarcowy ma grubszą frakcję ziarna.
Czysty kwarc jest bezbarwny, lecz pod tą postacią nie jest stosowany w budownictwie. Żwir kwarcowy składa się z (najczęściej) kamieni o różnych kolorach – kwarc do żwiru nie jest oczyszczany, tak jak to się robi np. w jubilerstwie. Przy produkcji żwiru kwarcowego rozdrabnia się skały, które tylko w części zawierają kwarc.
Kwarc jest cenny dla przemysłu, bo służy np. do produkcji szkła, przyrządów optycznych itd. Coraz częściej stosuje się go w zaawansowanej elektrotechnice.

Zastosowania żwiru kwarcowego
Żwiru kwarcowego używa się zazwyczaj do:
- wykańczania terenów zielonych,
- wysypywania alejek,
- prac w ogrodzie,
- utwardzania nawierzchni,
- barwienia innych kruszyw,
- przygotowywania posadzek,
- wykonywania powierzchni żywicznych,
- przygotowywania specjalnych elementów budowlanych.
Żwir kwarcowy jest materiałem, który nie wpływa na parametry wody czy gleby. Oprócz tego jest wytrzymały i estetyczny – dlatego stosuje się go w akwarystyce i zoologii.
Cena
Żwir kwarcowy jest zazwyczaj pakowany w worki foliowe o pojemności 25 kg lub 50 kg. Za niektóre odmiany żwiru kwarcowego przyjdzie nam zapłacić więcej, gdyż zawierają dodatki, które upiększają żwir. Za standardowy żwir kwarcowy w worku 25 kg trzeba zapłacić od 12 zł do 20 zł.