Środek do czyszczenia fug

4.0 Opinie (1)

Fugi mogą być siedliskiem pleśni, grzybów i bakterii, dlatego tak istotne jest ich systematyczne czyszczenie. To dbanie o higienę i estetykę, ale też możliwość dłuższego cieszenia się nienagannym wyglądem płytek i fug.

Środki do czyszczenia fug - jaki wybrać?

Inaczej podejdziemy do czyszczenia fug pod prysznicem, przy wannie czy umywalce, gdzie częściej spotykamy się z pleśnią i bakteriami, a inaczej w kuchni, w której zabrudzeniem najczęściej jest tłuszcz. To samo dotyczy spoin przy płytkach podłogowych bardziej narażonych na zabrudzenia. Dlatego przed doborem odpowiedniego preparatu, należy dokładnie wiedzieć, jakie fugi (w jakim miejscu) będą nim czyszczone.

Fugi można podzielić na kilka rodzajów: cementowe, epoksydowe, czy elastyczne uszczelniacze. Rodzaj fugi i materiał, z jakiego jest zrobiona spoina, także mają znaczenie w przypadku doboru odpowiedniego środka do czyszczenia. Dlatego warto wiedzieć, jakie fugi mamy w mieszkaniu - wówczas można odpowiednio dobrać preparat.

Środek do czyszczenia fug, źródło: Shutterstock

Oczywiście zawsze należy przeczytać zalecenia producenta, zachować środki ostrożności, a w przypadku bardziej chemicznych preparatów stosować rękawiczki ochronne, dokładnie wietrzyć pomieszczenie i na koniec dobrze umyć powierzchnie czystą wodą. Dostępne są środki z chlorem, amoniakiem, można też użyć tabletki z aktywnym tlenem.

Rodzaje środków do czyszczenia fug

Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych budowlanych kupimy potrzebny środek do czyszczenia. Dostępne są płyny lub koncentraty do czyszczenia fug cementowych czy epoksydowych. Świetnym produktem są środki w postaci sprayu bądź aktywnej piany, ułatwiają aplikację i lepiej się sprawdzą do fug na ścianach. Można użyć preparatu 2w1, czyli płyn do czyszczenia płytek i fug. Warto zaopatrzyć się w specjalne szczotki do czyszczenia spoin, ale można też użyć starej szczoteczki do zębów. Na rynku dostępny jest też blok do szlifowania i czyszczenia fug. Na mniejsze zabrudzenia sprawdzą się środki do czyszczenia łazienek dostępne w sklepach z chemią gospodarczą. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć korzystania z mocnej chemii.

Środki do fug - czyszczenie zaraz po nałożeniu, impregnacja, malowanie

Zaraz po położeniu fug należy pozbyć się ich nadmiaru na płytkach, ale też wszelkich zabrudzeń, które mogły się do fug dostać. To pierwsze czyszczenie jest bardzo istotne, bo od niego zależy, jak fugi będą się prezentowały. Prawidłowo położona fuga to podstawa.

Poza regularnym czyszczeniem fug warto raz na jakiś czas zaimpregnować spoinę odpowiednim preparatem, co zabezpieczy ją przed zabrudzeniami oraz zapobiegnie powstawaniu pleśni, grzybów czy gromadzeniu się bakterii.

Jeśli fugi są już bardzo zniszczone, można je pomalować specjalną farbą, która odświeży ich wygląd.

Czyszczenie fug, źródło: Shutterstock

Czyszczenie fug - domowe sposoby

Są oczywiście domowe sposoby na wyczyszczenie fug.

Można przygotować masę z sody oczyszczonej i wody, a także dodać odrobinę octu. Taką mieszankę należy nałożyć na fugę, odczekać kilkanaście minut lub dłużej i wyczyścić szczoteczką, na koniec dokładnie zmyć wodą.

Można też zrobić mieszankę sody z szarym mydłem lub użyć proszku do pieczenia - w tym przypadku postępujemy podobnie jak przy pierwszej miksturze.

Spoiny można czyścić sokiem z cytryny, ale ta metoda jest dobra tylko do jasnych fug, ponieważ sok ma właściwości wybielające. Do ich wybielania dobrze nadaje się również pasta do zębów z takimi właściwościami.

Na tłuste zabrudzenia dobrze sprawdzi się mieszanka płynu do naczyń i soli emskiej. W mniej zatłuszczonych miejscach możemy użyć tych samych mikstur co powyżej.

Dobrą metodą są myjki ciśnieniowe lub parownica, dzięki którym łatwo pozbyć się zabrudzeń, jak również grzybów, bakterii czy pleśni.

Opinie o Środek do czyszczenia fug - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Podobne