Profil łączący
4.0 Opinie (1)
Remontując dom lub mieszkanie, często układamy różne materiały na podłogach w zależności od przeznaczenia wnętrza lub łączymy starą podłogę z nową. W każdym przypadku niezbędne będą profile łączące, dzięki którym zamaskujemy miejsce styku oraz ukryjemy nierówności.
Zastosowanie profili łączących
Najczęściej możemy spotkać różne materiały na podłodze w jednym mieszkaniu lub domu. W kuchni, łazience i przedpokoju stosuje się odporne na wilgoć i zabrudzenia płytki, a w pokojach i salonie: panele, parkiet czy deski. W miejscach, gdzie różne podłogi się spotykają powstaje szczelina, którą należy zamaskować. Możemy się też spotkać z podłogami o różnej wysokości, które warto zniwelować. Do takich celów używa się profili łączących.
Producenci oferują profile łączące, które są przeznaczone do podłóg o różnicy poziomów, z różnych materiałów, wymagających dylatacji czy na progi. Również przy łączeniu nowej podłogi ze starą warto zastosować profile do tego przeznaczone. Do wyboru mamy różne profile łączące, które nadają się do budynków mieszkalnych, ale również użyteczności publicznej i przemysłowych. Bez problemu znajdziemy odpowiednie profile łączące pasujące do konkretniej podłogi.
Rodzaje profili łączących - jaki wybrać?
Do wyboru mamy różne rodzaje profili łączących. W sklepach znajdziemy profile:
- dylatacyjne,
- wyrównujące,
- uniwersalne.
Możemy wybrać konkretny profil łączący w zależności od potrzeby lub wybrać model uniwersalny, który możemy zastosować w każdym przypadku. Takie rozwiązanie się sprawdzi, jeśli nie jesteśmy pewni, jaki profil będzie nam potrzebny, lub gdy chcemy w różnych miejscach zastosować ten sam profil łączący.
Ponadto w ofercie są profile łączące:
- stalowe,
- mosiężne,
- aluminiowe,
- z tworzywa sztucznego.
Profile łączące występują w wielu wariantach kolorystycznych oraz rozmiarach. Metalowe profile dostaniemy w wykończeniu matowym, a także polerowane czy szczotkowane. Taka szeroka oferta pozwala wybrać odpowiedni profil łączący do podłogi, wnętrza i stylu. Najtańsze są profile z tworzywa sztucznego, ale mają najsłabsze parametry, jeśli chodzi o ich trwałość, zaletą jest bogaty wybór kolorów. Droższe i lepsze technicznie są profile aluminiowe, dlatego najczęściej się je wykorzystuje. Jeżeli zależy nam na eleganckim wykończeniu wnętrz, to możemy wybrać jeszcze droższe profile łączące ze stali lub najdroższe wykonane z mosiądzu.
Decydując się na profil łączący, warto zapytać fachowca lub sprzedawcę, który konkretnie model wybrać, dzięki temu zyskamy pewność, że kupujemy odpowiedni produkt. Większość profili łatwo zamontujemy samodzielnie, ale można to również zostawić fachowcom.
Dobrze wybrane profile łączące oraz montaż sprawią, że podłoga będzie wyglądała estetycznie, a płytki zostaną zabezpieczone przed wilgocią, zabrudzeniami oraz uszkodzeniami. Taka podłoga będzie nam służyła przez długie lata.
To fajny sposób na połączenie dwóch rodzajów podłóg - wyglada to estetycznie. Ciekawy artykuł!