Cement


Cement to bardzo popularny materiał budowlany, który jest podstawowym składnikiem np. betonu – o tym wiedzą wszyscy. Natomiast jakie są rodzaje cementu w Polsce? Jakie są jego klasy? Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.
Proces produkcyjny i zastosowanie cementu
Cement jest podstawowym składnikiem nie tylko betonu, ale także prefabrykatów betonowych. Służy również do wyrabiania różnych zapraw, wylewania jastrychów, przygotowywania nawierzchni – ma bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym budownictwie przemysłowym i tradycyjnym.
Cement to spoiwo hydrauliczne co oznacza, że po wymieszaniu z wodą powoli twardnieje. By uzyskać ten efekt, do jego produkcji używa się surowców takich jak: wapień, krzem, margiel, żelazo czy glin, które są uśredniane, kruszone i wypalane w piecach obrotowych. Taki półprodukt schładza się, a następnie mieli i rozsyła.

Podstawowym składnikiem cementu jest klinkier cementowy uzyskiwany z węglanu wapnia przez obróbkę wysokich temperaturach (nawet do 2000 °C). Klinkier odpowiada za właściwości wiążące cementu.
Cement - nazewnictwo
Najważniejszy problem z terminologią występuje na polu cement – beton. Określenia te bywają używane synonimicznie, jednak jest to błąd. Cement to mieszanka surowców, czyli półprodukt używany do wyrabiania betonu, nie odwrotnie!
Rodzaje i klasy cementów
Podstawowy podział cementów:
- cement portlandzki czysty bez dodatków (CEM I) – stosowany do nadproży, słupów i stropów,
- cement portlandzki z dodatkami (CEM II) – zaprawy i beton podłogowy,
- cement hutniczy (CEM III) – fundamenty,
- cement pucolanowy (CEM IV) – fundamenty, zaprawy i tynki,
- cement wieloskładnikowy (CEM V) – beton, zaprawy i mieszanki.
- cementy specjalne – to np. cementy odporne na siarczany.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na klasę cementu, który zamierzamy kupić. Litery A, B i C oznaczają, że do produkcji zostały użyte dodatki. O rodzaju tych składników informują inne litery, np.:
- K – klinkier portlandzki,
- S – żużel granulowany,
- P – pucolana naturalna,
- D – pył krzemionkowy,
- T – łupek palony,
- L – wapień.
Wyodrębniono także klasy wytrzymałości:
- 32,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: 32,5–52,5 MPa),
- 42,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: 42,5–62,5 MPa),
- 52,5 (wytrzymałość próbek po 28 dniach: >52,5 MPa).
Inne litery, jakie możemy spotkać na opakowaniu cementu, to R, L i N. Oznaczają one tempo przyrastania wytrzymałości, gdzie N to normalna wytrzymałość wstępna, R wysoka wytrzymałość, a L niska (tylko CEM III).