Nadproże w kształcie litery „U”

4.0 Opinie (1)
  • nadproże
  • nadproże w kształcie litery „U”
  • kształtki nadprożowe

Nadproże w kształcie litery „U” to belka nadprożowa stosowana w ścianach murowanych i tych wykonanych z betonu komórkowego. Zwane inaczej kształtkami nadprożowymi, umieszczane jest nad otworami okiennymi lub drzwiowymi na specjalnie przygotowanej desce. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje na temat naproża w kształcie litery „U”.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, inaczej belka nadprożowa, jest bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym budynku. Są to specjalne belki umieszczane nad otworami drzwiowymi i okiennymi. Ich główną funkcją jest wzmocnienie konstrukcji ściany, a co za tym idzie, zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa całej budowli.

Wyróżnia się różne rodzaje naproży – dzieli się je ze względu na użyty materiał, są to np. nadproża betonowe, żelbetowe, drewniane. Jednym z rodzajów jest nadproże w kształcie litery „U”. Na rynku dostępne są ponadto nadproża gotowe do montażu, to tzw. nadproża prefabrykowane.

Naproże w kształcie litery U, źródło: Shutterstock

Nadproże w kształcie litery „U” –  budowa i zastosowanie

Naproże w kształcie litery „U”, inaczej kształtki nadprożowe, to belka nadprożowa stosowana do wzmocnienia konstrukcji ściany w miejscu otworu.

Tworzy zbrojenie wypełniane betonem. Stosuje się je w ścianach murowanych (np. zbudowanych z pustaków keramzytowych) oraz ścianach wykonanych z betonu komórkowego. Niekiedy jest również elementem szalunku wieńców i słupków żelbetowych o ceramicznej obudowie.

Nadproże w kształcie litery „U” układa się nad otworem okiennym lub drzwiowym na odpowiednio wypoziomowanej desce. Następnie umieszcza się stalowe zbrojenie, które jest zalewane betonem.

Ile kosztuje naproże w kształcie litery „U”?

Średnia cena nadproża w kształcie litery „U” to około 25 zł/m.

Opinie o Nadproże w kształcie litery „U” - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

34 − 29 =

Podobne