Nadproże betonowe

4.0 Opinie (1)
  • nadproże
  • nadproże betonowe

Nadproże betonowe to jeden z rodzajów belek nadprożowych. Wykonuje się je z betonu bezpośrednio na placu budowy lub kupuje w formie elementów gotowych do montażu. Jest bardzo trwałe i wyjątkowo wytrzymałe. Poniżej prezentujemy ogólne informacje na temat nadproży betonowych.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, zwane inaczej belką nadprożową, stanowi jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Do jego głównych funkcji należy wzmocnienie konstrukcji ściany, co odbywa się przez przeniesienie obciążenia ściany nad otworem ściennym. Zapewnia to tym samym trwałość i stabilność konstrukcji. Umieszcza się je nad otworami okiennymi lub drzwiowymi.

Wyróżnia się różne rodzaje nadproży – ze względu na użyty do ich produkcji materiał dzieli się je na drewniane, stalowe, betonowe itd. Dostępne są również nadproża w postaci gotowej do montażu – to tzw. nadproża prefabrykowane.

Nadproże betonowe, źródło: Shutterstock

Nadproże betonowe – ogólna charakterystyka

Nadproże betonowe to belka nadprożowa wykonana z betonu. Wyróżnia się wysoką wytrzymałością i dużą trwałością. Wykorzystywane jest w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym. Wymaga solidnego deskowania, a także podparcia stemplami budowlanymi.

Wykonuje się je bezpośrednio na budowie, zwykle z betonu C20 lub C25, a niekiedy z betonu lekkiego. Ponadto dostępne są nadproża z gotowych elementów wyposażone w zintegrowane zbrojenie.

Ile kosztuje nadproże betonowe?

Średnia cena nadproża betonowego to 25 zł/m.

Opinie o Nadproże betonowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =

Podobne