Nadproże strunobetonowe

4.0 Opinie (1)
  • nadproże
  • nadproże strunobetonowe

Nadproże strunobetonowe to belka nadprożowa złożona z betonu i stalowego zbrojenia strunowego. Jest wytrzymałe, lekkie i odporne na obciążenia, a ponadto łatwe w montażu. Wykorzystuje się je często w budynkach wielopiętrowych. Poniżej przedstawiamy jego ogólną charakterystykę.

Nadproże – podstawowe informacje

Nadproże, czyli inaczej belka nadprożowa, jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych budynku. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru ściany nad otworem ściennym. Znacznie wzmacnia więc konstrukcję ściany, a tym samym zapewnia stabilność i bezpieczeństwo budynku.

Nadproże umieszczane jest w ścianach nad otworami okiennymi lub drzwiowymi. Wyróżnia się jego różnego rodzaje ze względu na materiał wykonania, np. nadproża stalowe, betonowe, drewniane itd. Dokonując wyboru nadproża, bierze się zaś pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj ściany, obciążenia.

Nadproże strunobetonowe, źródło: Shutterstock

Nadproże strunobetonowe – ogólna charakterystyka

Nadproże strunobetonowe to belka nadprożowa wykonana z betonu i stali sprężającej. Zwykle produkuje się je z betonu komórkowego C40/50. Wewnątrz umieszczane jest natomiast stalowe zbrojenie strunowe.

Nadproże strunobetonowe wyróżnia się dużą wytrzymałością, jest lekkie i bardzo odporne na obciążenia, a ponadto łatwe w montażu. Bardzo dobrze przenosi obciążenia. Jest przy tym jednak stosunkowo drogie.

Stosowane jest najczęściej w obiektach wielopiętrowych, ale sprawdzi się również w bramach garażowych oraz otworach drzwiowych ścianek działowych. Dużą zaletą nadproża strunobetonowego jest bowiem możliwość jego zastosowania niezależnie od obciążenia.

Ile kosztuje nadproże strunobetonowe?

Średnia cena nadproża strunobetonowego to około 30 zł/m.

Opinie o Nadproże strunobetonowe - dodaj:

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 5

Podobne