Wkrętarka – jaką wkrętarkę wybrać?


Wkrętarka to praktyczne i funkcjonalne narzędzie, którego główną funkcją jest wkręcanie i wykręcanie śrub. Działa szybko, a jej obsługa nie sprawia większych trudności. Jest wygodna i bezpieczna w użytkowaniu. Przyda się zarówno w domu, jak i warsztacie. Warto więc wiedzieć, czym wyróżniają się wkrętarki i jakie są ich rodzaje. Poniżej podajemy również orientacyjne ceny urządzeń dostępnych na rynku.
Wkrętarka – najważniejsze informacje
Wkrętarka to narzędzie służące przede wszystkim do wkręcania i wykręcenia śrub. Jest to zwykle niewielkie i poręczne urządzenie o uniwersalnym zastosowaniu. Może być zasilane sieciowo lub akumulatorowo. Jego napięcie mieści się najczęściej w przedziale 3,6-18 V. Wyposażone jest w wymienne końcówki, co pozwala dostosować je do różnego rodzaju wkrętów.
Wkrętarka znajduje zastosowanie podczas różnego rodzaju prac montażowych i demontażowych, np. składania mebli, montażu drobnych akcesoriów czy pracach wykończeniowych. Wykorzystywana jest do pracy w różnego rodzaju materiałach (w zależności od parametrów narzędzia).

Rodzaje wkrętarek
Jednym z kryteriów podziału wkrętarek jest rodzaj zasilania – tu wyróżnia się:
- wkrętarki sieciowe – to urządzenia zasilane z sieci pneumatycznej (stosowane w warsztatach do prac w wymagających materiałach; wymagają instalacji sprężonego powietrza) lub elektrycznej (wymagają połączenia z gniazdkiem elektrycznym, wyróżniają się dobrymi parametrami mocy i wysoką wydajnością),
- wkrętarki akumulatorowe – to urządzenie przenośne, zasilane akumulatorem; dzieli się je ze względu na rodzaj akumulatora (NiCd niklowo-kadmowy, NiMH niklowo-metalowo-wodorowy, Li-Ion litowo-jonowy).
Wkrętarki dzieli się również ze względu na napięcie:
- wkrętarki 5-10 V (przeznaczone do wykonywania okazjonalnych, niezbyt wymagających prac, np. skręcania mebli),
- wkrętarki 10-14 V (dostosowane do prac w twardszych materiałach),
- wkrętarki powyżej 18 V (to profesjonalne urządzenia wykorzystywane do prac w twardych, wymagających materiałach, niekiedy wyposażone są również w mechanizm udarowy).
Jak wybrać wkrętarkę?
Wybór wkrętarki może wydawać się niełatwy. Podczas decyzji o zakupie należy więc kierować się kilkoma kryteriami. Kluczowym czynnikiem jest przy tym przeznaczenie narzędzia i rodzaj planowanych prac oraz częstotliwość korzystania z urządzenia.

Przede wszystkim należy więc wziąć pod uwagę rodzaj zasilania. Modele akumulatorowe są lekkie i przenośne, co niewątpliwie wpływa na wygodę podczas ich używania. Niektóre z nich mogą mieć jednak małą wydajność i niską prędkość obrotową. Ważną kwestią jest także czas pracy i ładowania. Tego rodzaju narzędzia świetnie sprawdzą się podczas wykonywania niewielkich prac czy drobnych napraw. Będą też doskonałym wyborem, jeśli planujemy prace w miejscach bez dostępu do prądu.
Wkrętarki zasilane sieciowo to zaś zwykle narzędzia mocniejsze. Trzeba jednak pamiętać o ich ograniczonej mobilności. Do ich zalet należy z kolei możliwość pracy ciągłej oraz zwykle niższa cena. Sprawdzą się przy częstym użytkowaniu, a także pracach bardziej wymagających.
Jednym z najbardziej istotnych parametrów jest napięcie narzędzia. Do okazjonalnych prac domowych wystarczy napięcie 5-10 V. Mocniejsze wkrętarki umożliwią natomiast pracę w twardszych materiałach.
Warto wziąć również pod uwagę moc urządzenia. Tę zaś należy dostosować przede wszystkim do rodzaju planowanych prac. Tu z kolei mamy oczywistą zależność – im większa moc wkrętarki, tym cięższe prace możemy przy jej pomocy wykonywać.
Niemniej istotny jest moment obrotowy wkrętarki, który wpływa bezpośrednio na moc i funkcjonalność narzędzia. Do podstawowych zastosowań wystarczy wartość 4-6 Nm.
Warto zwrócić uwagę także na wagę urządzenia oraz możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów.
Wkrętarka cena
Ceny wkrętarek są bardzo zróżnicowane, na co wpływ mają przede wszystkim parametry urządzenia.
Najprostsze wkrętarki kosztują średnio 60 złotych. Za urządzenia nieco wyższej jakości trzeba zapłacić 100-200 złotych. Cena narzędzia do wykonywania prac w bardziej wymagających materiałach to nawet 1000 złotych.